ZASADY USUWANIA DRZEW I KRZWÓW i prowadzenia prac w obrębie korony drzewa \ Miasto Nowy Targ \ Z prac urzędu \ Środowisko \ Przyroda \ Zasady usuwania drzew i krzewów \ Nowy Targ
Logo gminy Nowy Targ przedstawiające: herb z niebieskim tłem z postacią Św. Katarzyny z atrybutami tj. miecz, pasek przy sukience, palma, korona, aureola, koło Urząd Miasta Nowy Targ

ZASADY USUWANIA DRZEW I KRZWÓW i prowadzenia prac w obrębie korony drzewa

Kwestie związane z ochroną drzew i krzewów, dotyczące m in. zezwoleń na usunięcie drzewa lub krzewu, wykonania nasadzeń zastępczych, czy przycinania gałęzi unormowane są w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478 z późn. zm.) w rozdziale 4 Ochrona terenów zieleni i zadrzewień.

USUWANIE DRZEW I KRZEWÓW

Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane w odniesieniu m.in. do:

  • drzew lub krzewów owocowych (zwolnienie nie dotyczy rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni);
  • krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
  1. 80 cm (w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego),
  2. 65 cm (w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego),
  3. 50 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew);
  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
  • drzew lub krzewów z tzw. ogrodów przydomowych, tj. które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej - w tej sytuacji drzewa są usuwane na podstawie ZGŁOSZENIA.

Zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa dokonuje właściciel nieruchomości, a jeżeli nieruchomość ma kilku właścicieli, wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli.

Opis procedury dokonywania zgłoszenia opublikowany jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Nowy Targ w zakładce Karty Usług:

https://www.nowytarg.pl/zalatw-sprawe/karty-uslug/zgłooszenie-zamiaru-usunięcia-drzewa-rosnącego-na-nieruchomości-należącej-do-osoby-fizycznej-(jzs_oś_001),79

Usuwanie krzewów z nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wymaga zgłoszenia.

Z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu występuje posiadacz nieruchomości za zgodą właściciela. Wyjątki od tej zasady określa ww. ustawa.

Szczegółowe zasady uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu oraz formularze dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Nowy Targ w zakładce Karty Usług: https://www.nowytarg.pl/zalatw-sprawe/karty-uslug/uzyskanie-zezwolenia-na-usuniecie-drzewa-lub-krzewu-jzsos002,80

USUWANIE GAŁĘZI

Zgodnie z art. 87a ust. 2 ww. ustawy o ochronie przyrody nie można usunąć więcej gałęzi niż 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa.

Koronę można jednak zmniejszyć w większym zakresie, jeśli cięcia mają na celu:

  • usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
  • utrzymywanie uformowanego kształtu w koronie drzewa, np. charakterystycznych wierzb głowiastych;
  • wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa, na podstawie odpowiedniej dokumentacji.

Przepis ten ma na celu ochronę drzew poprzez zachowanie korony niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania drzewa. W innym razie drzewa byłyby w znacznym stopniu osłabione, co mogłoby doprowadzić do ich obumarcia.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% uznawane jest za zniszczenie drzewa.

ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE

Zgodnie z art. 88 ust. 1 ww. ustawy, administracyjne kary pieniężne wymierzane są za:

  • usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
  • usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
  • zniszczenie drzewa lub krzewu;
  • uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa;
  • usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu Burmistrza Miasta;
  • usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia.

USUWANIE DRZEW I KRZEWÓW A OCHRONA GATUNKÓW CHRONIONYCH

Zakazy wobec chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów obowiązują przez cały rok, dlatego też właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów – niezależnie od terminu ich wykonywania - powinien ustalić, czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną. W przypadku wątpliwości można skorzystać z pomocy np. botanika czy zoologa lub innej osoby, która potrafi zweryfikować stan faktyczny.

Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym.

Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października.

Natomiast okres lęgowy poszczególnych gatunków ptaków przypada w różnych terminach (np. bielika od stycznia do lipca, wróbli od lutego/marca do sierpnia, jerzyków  od maja do sierpnia). Może on ulegać nieznacznym przesunięciom w ciągu roku w zależności od warunków pogodowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 2380), w stosunku do zwierząt gatunków chronionych obowiązuje m.in. zakaz:

  • umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących;
  • niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania

Jeżeli z różnych względów nie jest możliwe przeprowadzenie wycinki bez kolizji z tymi zakazami, np. ze względu na harmonogram prac budowlanych lub zagrożenie bezpieczeństwa, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, o których mowa w art. 56 ust. 4 ww. ustawy, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na wykonanie tych czynności odpowiednio od regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Takie zezwolenie należy dołączyć do wniosku o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu. Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych stanowi wykroczenie (art. 131 pkt 14 ww. ustawy).

Stanowisko Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie usuwania drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków opublikowane jest na stronie internetowej GDOŚ:

https://www.gov.pl/web/gdos/Czy-mozna-usuwac-drzewa-i-krzewy-w-okresie-legowym-ptakow

- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne