Logo Nowy Targ

Urząd Miasta Nowy Targ

Wyszukiwarka

2017wfos_krakow.png [55.38 KB]

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Do Polski został sprowadzony na początku lat 50-tych do prac badawczych. Ze względu na dużą masę jaką wytwarza, sądzono, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Eksperymentalnie był uprawiany w wielu ośrodkach na terenie całego kraju. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się uprawa tej rośliny na Podkarpaciu i Podhalu oraz na podgórzu Sudeckim. Szybko okazało się jednak, że wartość paszowa barszczu Sosnowskiego jest znacznie mniejsza niż się spodziewano, w efekcie czego zaniechano jego uprawy. Jednak barszcz Sosnowskiego wymknął się spod kontroli, „uciekł" z pól uprawnych i przedostał się do siedlisk naturalnych, gdzie znalazł doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju, tym samym bardzo szybko się rozpowszechnił. Obecnie jego występowanie jest notowane na terenie całego kraju. W Polsce południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej występuje dość powszechnie. Najczęściej występuje on na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha barszczu Sosnowskiego spowodowała konieczność intensywnego zwalczania tego chwastu.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego (ulotka 14MB pdf)

W 2024 r. Gmina Miasto Nowy Targ realizuje zadanie „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Miasta Nowy Targ" współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Koszt kwalifikowany zadania 37 000 zł

Kwota dotacji 25 900 zł

Zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest obowiązkiem podmiotu władającego terenem gdzie występuje gatunek inwazyjny

można przesyłać lub dostarczać na jeden z poniżej podanych adresów:

Urząd Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ

– Referat ds. Ochrony Środowiska - pok. 209, tel. 18 26 11 241

– Wydział Obsługi Mieszkańców i Przedsiębiorców (Dziennik Podawczy) - pok. 001, tel 18 26 11 297

– PGW Wody Polskie ul. Naściszowska 31, 33-300 Nowy Sącz, tel. 18 44 137 89.

 

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2016 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2017 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2018 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2019 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2020 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2021 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2022 r.

Sprawozdanie z realizacji zadania w 2023 r.

 

 

- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne