- Strona główna
- Miasto Nowy Targ
- System Informacji Przestrzennej
- Gminna Ewidencja Zabytków
Gminna Ewidencja Zabytków
Menu
rozwiń
zwiń
Gminny program opieki nad zabytkami Miasta Nowy Targ 2020-2023. Zarządzenia dotyczące gminnej ewidencji zabytków Miasta Nowy Targ: Co szczególnie podlega ochronie w obiektach zabytkowych?
Które prace szczególnie należy uzgadniać z konserwatorem?
Przy wymianie stolarki okiennej z wykorzystaniem współczesnej technologii szyb zespolonych, wymagane jest zachowanie jednolitego wzoru, typu i kolorystyki okien dla całego budynku, ze szczegółowym określeniem wymiarów poszczególnych elementów składowych stolarki. W przypadku zachowanej stolarki, wykończonej oryginalnymi zdobieniami należy odtworzyć w nowych oknach detal i charakter dekoracji, sposób otwierania i głębokość osadzenia w murze, grubość ram szprosów. Opieka nad zabytkiem sprawowana przez jego właściciela lub posiadacza polega, w szczególności, na zapewnieniu warunków:
Właściciel, użytkownik obiektu zabytkowego ma obowiązek: 1. zawiadamiania WKZ o:
2. udostępnienia nieruchomości zabytkowej organom ochrony zabytków w celu przeprowadzenia badań lub kontroli, 3. uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań i innych działań przy obiekcie zabytkowym, 4. wykonania prac konserwatorskich lub robót budowlanych na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jeśli ich przeprowadzenie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku, 5. w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, starosta, na wniosek WKZ, może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia. W przypadku gdy usunięcie zagrożenia nie jest możliwe, zabytek nieruchomy może być na wniosek WKZ wywłaszczony przez starostę na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce położenia zabytku lub Skarbu Państwa; tryb i zasady wywłaszczenia określa ustawa o gospodarce nieruchomościami, 6. zagospodarowanie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków na cele użytkowe wymaga posiadania przez jego właściciela lub posiadacza:
7. finansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w ramach sprawowania opieki nad zabytkami przez osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Jeżeli tytuł prawny do zabytku nieruchomego służy jednostce samorządu terytorialnego, to finansowanie tych prac i robót jest zadaniem własnym tej jednostki. Osoba fizyczna, jednostka samorządu terytorialnego lub inna jednostka organizacyjna, będąca właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadająca taki zabytek w trwałym zarządzie, może ubiegać się o udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków, WKZ jest obowiązany udostępnić do wglądu właścicielowi lub posiadaczowi zabytku nieruchomego posiadaną przez siebie dokumentację tego zabytku oraz umożliwić dokonywanie niezbędnych odpisów z tej dokumentacji. Dotacje na prace w obiektach wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków Dotacja może m.in. obejmować nakłady konieczne na:
Instytucje dotujące prace konserwatorskie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, samorządy: urząd marszałkowski, starostwa, gminy. Najczęściej wymagane załączniki, niezbędne do złożenia wniosku o udzielenie dotacji (każda instytucja przyznająca dotacje może określić inne dodatkowe wymogi):
Wszelkie dodatkowe informacje na temat obiektów zabytkowych zlokalizowanych na terenie danego województwa (formie ochrony konserwatorskiej, dofinansowań, wytycznych konserwatorskich itp.) można uzyskać w adekwatnych Wojewódzkich Urzędach Ochrony Zabytków. Na podstawie opracowania przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu Fotografie: archiwum „RiZ" |