Logo Nowy Targ

Urząd Miasta Nowy Targ

Wyszukiwarka

W 2018 roku Gmina Miasto Nowy Targ realizuje dwa zadania, na które otrzymała dofinansowanie ze  środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu 

Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju

zadanie nr 1: Dokumentacja techniczna dla realizacji kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu

zadanie nr 2:  Realizacja I etapu rewitalizacji kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu


W kwaterze wojennej nr 436 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu spoczywają prochy żołnierzy Legionów Polskich zmarłych z odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Nowym Targu w latach 1914-1918. Ponadto, w kwaterze spoczęli żołnierze Wojska Polskiego zmarli w wyniku odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Powszechnym w Nowym Targu. Byli to uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsko-bolszewickiej z lat 1918-1923.

Po przeprowadzeniu naukowych badań wykonanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. "Zaginiony Legion Piłsudskiego - kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", zrealizowanego w 2017r. przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu z udziałem dotacji MKiDN ustalono, że w kwaterze zostało pochowanych 273 żołnierzy. Są to przede wszystkim Polacy służący w Legionach Józefa Piłsudskiego, wcieleni do zbiorczej armii austro-węgierskiej oraz odrodzonego Wojska Polskiego, ale również żołnierze innych narodowości m.in.: Austriacy, Czesi, Bośniacy, Chorwaci, Ukraińcy, Rosjanie czy Niemcy. 

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Targ w 2018r. rozpoczęto prace przy rewitalizacji kwatery wojennej. W szczególności odrestaurowano pomnik „Poległym w Wojnie Światowej 1914-1918 Miasto Nowy Targ" oraz usunięto wszystkie wtórne elementy, które nie były związane z pierwotnym charakterem kwatery. Opracowana została również dokumentacja nowej aranżacji kwatery wojennej, która zakłada wykonanie 13 steli z nazwiskami spoczywających tu żołnierzy.

Zadanie realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury oraz środków Wojewody Małopolskiego.

Do pobrania ulotka informacyjna w pliku PDF

2018ministerstwo_kultury_ban.jpg [75.15 KB]

- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne