- Strona główna
- Miasto Nowy Targ
- Projekty Fundusze Unijne
- Miejskie inwestycje
- Rewitalizacja kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu
Rewitalizacja kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu
Menu
rozwiń
zwiń
W 2018 roku Gmina Miasto Nowy Targ realizuje dwa zadania, na które otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju
zadanie nr 1: Dokumentacja techniczna dla realizacji kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu
zadanie nr 2: Realizacja I etapu rewitalizacji kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu
W kwaterze wojennej nr 436 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu spoczywają prochy żołnierzy Legionów Polskich zmarłych z odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Nowym Targu w latach 1914-1918. Ponadto, w kwaterze spoczęli żołnierze Wojska Polskiego zmarli w wyniku odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Powszechnym w Nowym Targu. Byli to uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsko-bolszewickiej z lat 1918-1923.
Po przeprowadzeniu naukowych badań wykonanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. "Zaginiony Legion Piłsudskiego - kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", zrealizowanego w 2017r. przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu z udziałem dotacji MKiDN ustalono, że w kwaterze zostało pochowanych 273 żołnierzy. Są to przede wszystkim Polacy służący w Legionach Józefa Piłsudskiego, wcieleni do zbiorczej armii austro-węgierskiej oraz odrodzonego Wojska Polskiego, ale również żołnierze innych narodowości m.in.: Austriacy, Czesi, Bośniacy, Chorwaci, Ukraińcy, Rosjanie czy Niemcy.
Z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Targ w 2018r. rozpoczęto prace przy rewitalizacji kwatery wojennej. W szczególności odrestaurowano pomnik „Poległym w Wojnie Światowej 1914-1918 Miasto Nowy Targ" oraz usunięto wszystkie wtórne elementy, które nie były związane z pierwotnym charakterem kwatery. Opracowana została również dokumentacja nowej aranżacji kwatery wojennej, która zakłada wykonanie 13 steli z nazwiskami spoczywających tu żołnierzy.
Zadanie realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury oraz środków Wojewody Małopolskiego.
Do pobrania ulotka informacyjna w pliku PDF