Logo Nowy Targ

Urząd Miasta Nowy Targ

Wyszukiwarka

logotyp.jpg [36.34 KB]

logo IPN Kraków.jpg [286.88 KB]

realizowane wspólnie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie
Zadanie dofinansowano ze środków:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
oraz
Województwa Małopolskiego
Całkowita wartość: 424 350,00 zł
Dofinansowanie MKiDN: 240 000,00 zł
Dofinansowanie Województwa Małopolskiego:   23 000,00 zł
Udział Instytutu Pamięci Narodowej:   15 947,33 zł
Data podpisania umowy: 6 września 2023 r.
Projektant: mgr inż. arch. Dorota Rozbicka Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA”
Wykonawca: KATANGA Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o. Złotoglin 128, 27-215 Parszów
Podwykonawcy: Centrum Pogrzebowe Kamieniarstwo Bogusław Sięka i Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz
Inspektor nadzoru: mgr inż. Paweł Cetera.
Celem zadania było podniesienie rangi Pomnika Katyńskiego jako symbolu poświęconego ofiarom II wojny światowej. Odnowiony i lepiej wyeksponowany pomnik silniej oddziałuje na odbiorców, a jest to szczególnie ważne, gdyż obok pomnika znajduje się duża kwatera żołnierzy sowieckich. Zrealizowanie tego zadania stało się także okazją do utrwalenia w pamięci, szczególnie młodego pokolenia jednej z największych tragedii w historii narodu polskiego jakim był mord katyński.
Uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego nastąpiło 7 grudnia 2023 r. z udziałem władz Nowego Targu na czele z Burmistrzem Miasta Grzegorzem Watychą i Zastępcą Dyrektora Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Michałem Wenklarem. Przybyli także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, a także duchowieństwa, lokalnych organizacji oraz rodziny pomordowanych w Katyniu i innych sowieckich obozach jenieckich. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej oraz licznych pocztów sztandarowych reprezentujących służby mundurowe, Radę Miasta Nowy Targ, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Nowego Targu oraz organizacje i instytucje.
Odsłonięcia odnowionego pomnika dokonali przedstawiciele Rodzin Katyńskich:
pani Maria Nenko – bratanica ppor. Stanisława Walentego Nenko
pani Kazimiera Giełczyńska – bratanica ppor. Andrzeja Giełczyńskiego
pan Marcin Ozorowski – wnuk st. wachm. Józefa Czerwińskiego
Niezwykle poruszającym elementem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez prowadzącego całą uroczystość pana Marcina Kudasika, oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 11 pod kierunkiem pani Doroty Kret.
Obok monumentu zaprezentowana została wystawa „Pomnik Katyński – miejsce pamięci Podhala”, która powstała w oparciu o archiwalne miejskie dokumenty urzędowe i wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Katyń Podhalan” z 2008 r. Przedstawia ona ciekawą historię powstania pomnika oraz biogramy kilkunastu oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD.
STAN PRZED REMONTEM:

WYREMONTOWANY POMNIK KATYŃSKI

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE
ODNOWIONEGO POMNIKA KATYŃSKIEGO

 

- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne