- Strona główna
- Załatw sprawę
- Karty usług
Karty usług
ZEZWOLENIE NA USUNIECIE DRZEWA LUB KRZEWU Z TERENU NIERUCHOMOŚCI (jzs_oś_002)
Opis uslugi
Możliwość uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów
Kogo dotyczy
- Jednostek organizacyjnych (w tym osób prawnych) będących właścicielami nieruchomości lub posiadaczami nieruchomości (za zgodą właściciela tej nieruchomości) np. spółek osobowych lub kapitałowych, uczelni wyższych itp.,
- Spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych,
- Osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości lub posiadaczami nieruchomości, których właścicielami są osoby fizyczne (za zgodą właściciela tej nieruchomości), a cel usunięcia drzew lub krzewów jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- Posiadaczy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu wniesiony przez posiadacza nieruchomości.
- Załączniki:
- Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
- Zgoda właściciela lub współwłaściciela na usunięcie drzew lub krzewów - w przypadku, gdy posiadacz nie jest wyłącznym właścicielem nieruchomości.
- Rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzew lub krzewóww odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowalnych.
- Projekt planu nasadzeń zastępczych (w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania terenu) rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą za usuwane drzewa i krzewy w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; lub projekt przesadzenia drzewa określający lokalizacje przesadzenia oraz opis technologii prowadzenia prac.
- Zgoda właściciela nieruchomości na której są planowane nasadzenia zastępcze - jeżeli nieruchomość ta nie jest własnością wnioskodawcy.
- Pełnomocnictwo do reprezentowania w przypadku działania przez pełnomocnika.
- Zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1-4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7, 8, 12, 13 i 15 ustawy o ochronie przyrody (np. usunięcie gniazd ptaków lub innych gatunków chronionych) - jeżeli zostało wydane.
DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKÓW SKŁADANYCH PRZEZ SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE LUB WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE
- Oświadczenie władz spółdzielni lub zarządu wspólnoty mieszkaniowej o wypełnieniu obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody tzn. o poinformowaniu członków spółdzielni, właścicieli budynków, lub lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub członków wspólnoty mieszkaniowej, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
- Uchwałę wspólnoty mieszkaniowej lub inne dokumenty wskazujące że osoby podpisujące wniosek oraz oświadczenia w imieniu Wspólnoty są umocowane do występowania przed organami administracji publicznej w sprawach związanych z wycinaniem drzew lub krzewów (tj. w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu).
DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKÓW ZWIĄZANYCH Z KOLIZJĄ DRZEW LUB KRZEWÓW Z PLANOWANĄ INWESTYCJĄ
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane, (w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane) – określający usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości.
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla którego wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek realizującego przedsięwzięcie.
- Kserokopia ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę (jeżeli została wydana) lub w przypadku robót, dla których decyzja pozwolenia na budowę nie jest wymagana - oświadczenie o zamiarze wykonania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia lub zaświadczenie o przyjęciu bez sprzeciwu zamiaru wykonania robót budowlanych
Formularze/wnioski do pobrania
- Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu wniesiony przez posiadacza nieruchomości (jzs_oś_002_03_d1).
- Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością (jzs_oś_002_03_d2).
Opłaty
- Nalicza się opłaty na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia
3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1330). - Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej). – 17 zł
Jednostka/osoba odpowiedzialna
Referat ds. Ochrony Środowiska
Nr pokoju: 209
Nr telefonu: 18 2611241
Godziny Urzędowania:
poniedziałek: od godz. 7.30 do godz. 16.00
wtorek - czwartek: od godz.7.30 do godz. 15.30
piątek: od godz. 7.30 do godz. 15.00
Miejsce składania dokumentów
Wydział Obsługi Mieszkańców i Przedsiębiorców Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, parter, pokój nr 001.
Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek: 7.30 - 16.00
wtorek – czwartek: 7.30 - 15.30
piątek: 7.30 - 15.00
Dokumenty można również składać:
- pocztą tradycyjną na adres urzędu,
- poprzez platformę ePUAP, adres skrzynki Urzędu Miasta Nowy Targ (7b6sl73ik2).
Złożenie wniosku elektronicznie
Istnieje możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną.
Termin załatwienia sprawy
- Do 30 dni,
- W przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej do 2 miesięcy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478 z późn. zm.) oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2024 r., poz. 530) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
Tryb odwoławczy
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się do Referatu prowadzącego sprawę). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia decyzji stronie.
Uwagi i dodatkowe informacje
- Podanie we wniosku numeru telefonu oraz godzin, w których można uzyskać kontakt z Wnioskodawcą może znacznie skrócić termin załatwienia sprawy.
- W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie poproszony do ich uzupełnienia i złożenia do referatu prowadzącego sprawę.
- Jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości - do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
Zezwolenie nie jest wymagane m.in. w przypadku usuwanych drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zezwolenie nie jest wymagane m.in. w przypadku usunięcia:
- krzewu lub krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
- krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej oraz na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni