X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 50
Złota Ciupaga na 50. MFFZG - ogromny sukces zespołu Młode Podhale z Nowego Targu!

Działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, Uczelniany Zespół Regionalny "Młode Podhale" zdobył Złotą Ciupagę w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej na 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 

Sukces w prestiżowym konkursie jubileuszowej edycji festiwalu, zespół zapewnił sobie dzięki prezentacji dawnych zwyczajów i obrzędów zielonoświątkowych na Podhalu. Dla nas to jakaś bajka, to co się dzieje - mówi kierownik zespołu, Paulina Peciak.

Zespół na festiwalowej scenie wystąpił 21. sierpnia 2018 r. w kategorii I: tradycyjnej, prezentując program pt. „Zielone Świątki”, w którym przedstawione zostały wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego. Jury – argumentując przyznanie nagrody – podkreślało, że zespół wykonał je bezbłędnie.

-Jak wrażenia? Ciężko to określić bo jeszcze to do nas nie do końca dociera. Dla nas to jakaś bajka, to co się dzieje – mówi Paulina Peciak – obok Daniela Szewczyka, jeden z kierowników zespołu –  Już po Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie dostaliśmy Złote Żywieckie Serce i jednocześnie kwalifikację na 50. MFFZG wiedzieliśmy, że nasz program się podoba i ma dużo wartości etnograficznych i artystycznych. Festiwal w Zakopanem to jednak bardzo duże wyzwanie, międzynarodowe jury i ta scena budzą respekt. To nasz drugi udział w MFFZG, ale pierwszy w konkursie. W 2011 roku byliśmy gospodarzami tego festiwalu. Jeżeli chodzi o kwalifikację to, jak to się mówi: do trzech razy sztuka. Byliśmy trzy razy w Żywcu i za trzecim razem dostaliśmy się do Zakopanego.

Opis zwycięskiego, zaprezentowanego przez zespół podczas 50. MFFZG programu znajdziemy na stronie uczelni:

Pierwsza scena rozpoczyna się od wyjścia z uroczystej sumy w kościele, po której mężczyźni wybierają się na pola i łąki, by pokropić je wodą święconą i uchronić plony od złego deszczu, wiatru i mrozów. W drugiej odsłonie akcja przenosi się na polanę, gdzie dzień wcześniej kawalerzy złożyli watrę z suchych gałęzi i drzewa. Zgodnie z wierzeniami watrę rozpalano z wielką dbałością, gdyż ogień z niej pochodzący miał moc oczyszczającą i życiodajną. Następnie od watry chłopcy odpalają tzw. puski – sakiewki z młodej kory drzewa wypełnione żywicą. Z zapalonymi puskami biegną na polne drogi i wierchy, aby oświecić ogniem zieleniejące się zagony i odpędzić złe moce i żywioły. Później na polanę schodzą się gaździny z dziewczętami, zaczyna się wspólna zabawa okraszana góralską muzyką, zalotnym tańcem solowym i wspólnym śpiewem. Zabawy przy ogniu często trwały do białego rana. Tym razem jednak spotkanie przy watrze rozpędza grzmot i burza. Biesiadnicy uciekają do wsi z wyjątkiem jednego gazdy. On zadba o to, aby zgasić ogień i zebrać popiół.

Prestiżowa nagroda jest cenna tym bardziej, że właśnie w tym roku festiwal obchodził swoje „Złote Gody”, a jego jubileusz zbiegł się jednocześnie z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich cieszy się ogromnym uznaniem i prestiżem w kraju i na świecie. Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Andrzej Duda wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą. 

Pozostałymi laureatami festiwalu i zdobywcami Złotych Ciupag zostały zespoły: „Mazantini” z Ciudad Real w Hiszpanii (w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej) oraz Anatolian Folklor Foundation ze stolicy Turcji (w kategorii zespołów stylizowanych).

/os

fot. PPWSZ w Nowym Targu, Młode Podhale/Facebook oraz arch. nowytarg24.tv 

źródło:  www.ppwsz.edu.pl/

Print Informacja z dnia 27-08-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1397 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE