X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 93
Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu - Nowy Targ, 2015

Tegoroczna akcja Podhalańskich Dni Elektrorecyklingu w Nowym Targu rozpocznie się Happeningiem na rynku we wtorek 20 października, o godz. 12.00. Uczniowie lokalnych szkół przebrani za „elektroodpady” będą protestować i domagać się „oddania do recyklingu”. Dzieci będą w „imieniu elektroodpadów walczyć o prawo do drugiego życia” – ten kolorowy eko-pochód przejdzie z rynku do szkoły Muzycznej, gdzie odbędzie się dalsza część wydarzenia.

Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla osób wrażliwych na stan środowiska naturalnego. To bliźniacza Akcja organizowana już po raz siódmy w Polsce. Podobne realizacje miały miejsce we Wrocławiu (4 edycje), Warszawie i Krakowie. Jej celem jest zmotywowanie mieszkańców Nowego Targu do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Jak się okazuje, nadal nie każdy Polak wie, że zgodnie z normami UE, powinniśmy co roku zbierać minimum 4-5 kg elektrośmieci na osobę, co się jak dotąd nie udaje. Skala problemu jest ogromna! Statystyki są alarmujące - każdy Polak urodzony w 2006 roku wytworzy w ciągu życia aż 4 tony elektroodpadów! A jak obliczono, co roku ilość tego typu odpadów rośnie o 5% rocznie!

Dodatkowo w ramach animacji – kilkadziesiąt cheerliderek z lokalnych zespołów zatańczy w koszulkach z hasłem nawołującym do selektywnej zbiórki elektroodpadów, a mieszkańcom Nowego Targu rozdamy poradnik ekologiczny w formie ulotki-książeczki.

 

Wielka Gala Ambasadorów – program partnerski dla szkół

Również 20 października, od 13.30 do 15.30 w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu rozpocznie się Gala Ambasadorów Projektu „Włącz Eco Wyobraźnię”. Zainauguruje ona projekt edukacyjny realizowany w kolejnych tygodniach przez uczniów.

 

Podczas Gali młodzież pozna tajniki przetwarzania ZSEiE oraz dowie się jak powinno się prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – aby chronić środowisko. Dzieci otrzymają też materiały pomocnicze dla szkoły. Do projektu zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z Nowego Targu oraz kilka z terenu gminy.

 

Uczestników zaprosimy na film edukacyjny oraz 40 minutowy koncert Recycling Band (finalisty programu „Mam talent”). Artyści grają na instrumentach wykonanych z odpadów promując zasady upcyclingu…

 

Włącz Eco Wyobraźnię – program partnerski dla szkół

Liderzy – ambasadorzy projektu Włącz Eco Wyobraźnię w szkołach zostaną poproszeni
o przeprowadzenie Akcji edukacyjnej wśród uczniów swojej szkoły. Przygotowując Akcję będą mogli korzystać z materiałów, jakie otrzymają od Organizatorów: zestaw 12 plansz edukacyjnych, film, ulotki i inne.

Na przeprowadzenie kampanii będą mieli czas około 2 miesięcy. Po tym czasie będą poproszeni
o opisanie przebiegu Akcji i wypełnienie formularza konkursowego, a także przesłanie dokumentacji fotograficznej. Za najlepiej przeprowadzoną akcję – szkoła otrzyma atrakcyjny sprzęt RTV do wykorzystania podczas lekcji.

Zbiórka elektrośmieci

14 listopada, w sobotę w godzinach 10:00 - 14:00 w dwóch punktach miasta będziemy zbierać elektroodpady. Zebrany sprzęt zostanie następnie przetworzony zgodnie z normami środowiskowymi w jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie, w Bolęcinie koło Krakowa.

Mieszkańcy, którzy przywiozą sprzęt wielkogabarytowy (np. pralka, lodówka, kuchenka) otrzymają upominek – torbę ekologiczną.

Zbiórki będą miały miejsce na parkingach przy:

  • ul. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu, pomiędzy cukiernią „Duda” a Komendą Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej;

  • placu Evry w Nowym Targu.

 

Organizatorzy

Organizatorem Akcji jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Paluch, Poseł na Sejm RP, członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Wsparcia organizacyjnego udzielił Organizatorom Urząd Miasta w Nowym Targu, w szczególności Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Burmistrz Miasta.

Akcja nie odbyłaby się również bez czynnego zaangażowania młodzieży, dyrektorów szkół oraz zespołów tanecznych (cheerleaders) z okolic Nowego Targu.

Print Informacja z dnia 16-10-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2037 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE