X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 74
Beethoven zawsze porywa
Beethoven zawsze porywa
Fot. Anna Szopińska

Jak wielu jest w mieście miłośników muzyki poważnej w najwspanialszym orkiestrowym wykonaniu – pokazał koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Sala widowiskowa MOK-u wypełniła się niemal do ostatnich krzeseł. Przyjemność posłuchania kilkudziesięcioosobowego składu uznanego za najwspanialsze młode talenty w Europie, trafia się wszak raz do roku.

Orkiestra Beethovenowska przyjechała z koncertem w cyklu „Jeszcze Polska muzyka", realizowanym pod patronatem Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz burmistrza Nowego Targu.

W drugiej części tego koncertu zabrzmiała słynna V symfonia c-moll, którą dotykany już głuchotą Beethoven tworzył w latach 1800 – 1808, ale jako litą całość, monumentalne, wspaniałe dzieło „jakby odlane ze spiżu". I dziś jest V symfonia najwspanialszym dziełem muzycznym epoki, zarazem jakby metaforą ludzkiego losu, czymś fascynującym, o niebanalnej urodzie. Stała się zarazem najsłynniejszym i najczęściej wykonywanym utworem muzyki poważnej.

Pełne pasji i znawstwa wprowadzenia do wykonań Orkiestry Beethovenowskiej to zasługa Macieja Negreya, muzykologa i kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie.

A maestro Jacek Kaspszyk, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, zdawało się, że lada chwila odfrunie z dyrygenckiego podestu...

Orkiestra Beethovenowska z Krakowa jest uwielbiana za młodzieńczy entuzjazm, profesjonalizm i prawdziwe oddanie muzyce. To jeden z czołowych, a zarazem najmłodszych zespołów symfonicznym w Polsce. Tworzą go prawdziwi pasjonaci muzyki. Najwybitniejsi studenci i absolwenci wyższych szkół muzycznych w Europie, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu.

Orkiestra rozpoczęła działalność w 2003 roku, tuż po sukcesach na festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. Niespełna dwa lata później, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W tym samym roku nagrała swą pierwszą studyjną płytę z muzyką polską.


(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 26-11-2013, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1895 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE