RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 82
Dzień Edukacji Narodowej – 14 października.

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowionym 27 kwietnia 1972r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114) pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982r. przemianowanym na Dzień Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 z poźn. zm.).

Święto to upamiętnia powstanie z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej.

W współczesnym rozumieniu jest to także, a może przede wszystkim dniem w którym uczniowie i ich rodzice w sposób bardziej okazały wyrażają dla nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty podziękowanie za ich jakże społecznie potrzebną pracę na rzecz kolejnych pokoleń Polaków.

W Nowym Targu, który od pradawnych już czasów jest ważnym centrum edukacji na terenie Podhale Dzień Nauczyciela obchodzony jest we wszystkich placówkach oświatowych jako radosny dzień wolny dla uczniów od zajęć lekcyjnych. W  roku szkolnym 2013/2014 miejska akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika i zapewne tak jak bywało to w latach minionych liczna grupa pracowników oświaty otrzyma - oprócz artystycznych wrażeń w ramach programu artystycznego w wykonaniu uczniów - nagrody ustanowione przez Burmistrza Miasta Nowego Targu.

W przedszkolach i szkołach podstawowych oraz gimnazjach prowadzonych przez miasto Nowy Targ pracuje ponad 300 nauczycieli i  ponad 80 pracowników obsługi i administracji oświatowej. Duża grupa pracowników oświaty zatrudniona jest w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat nowotarski. Z roku na rok zwiększa się stan zatrudnionych w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu nauczycieli akademickich. Liczna już grupa nauczycieli pracuje w niepublicznych placówkach wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkołach i zakładach doskonalenia nauczycieli oraz placówkach kształcenia ustawicznego. Wszystkim Państwu nie tylko w tym szczególnym dniu należą się podziękowania za ofiarność i szczególną aktywność w pracy, za liczne sukcesy edukacyjno-wychowawcze uczniów, za ich osiągnięcia w kulturze, sporcie i na licznych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych.

Życzę Państwu w realizacji zadań tak potrzebnego spokoju programowego i organizacyjnego oraz zdrowia i wytrwałości dla spełnienia wszelkich marzeń oraz celów zawodowych.

Naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka

Print Informacja z dnia 11-10-2013, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1887 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE