RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59
Proinwestycyjne stawki podatków

Stawki podatku od nieruchomości - zeszłego roku w ogóle nie podnoszone przez zrozumienie dla trudności bytowych mieszkańców i w trosce o drobną przedsiębiorczość - teraz skokowo wzrosną aż o 7 procent.

Powód to koszty prowadzonych przez miasto inwestycji. Poza tym ilekroć stawki te nie sięgały górnej ustawowej granicy - miasto musiało się tłumaczyć z zastosowanych "ulg".

Już w styczniu, skutkiem przyjętej przez Radę prawie jednogłośnie (choć z rożnymi poprawkami) uchwały, zapłacimy 0,82 zł od jednego metra kwadratowego gruntów i obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli jakaś organizacja pożytku publicznego będzie prowadzić odpłatną, statutową działalność - za metr kwadratowy powierzchni zajętej na ten cel zapłaci 0,35 złotego.

W przypadku budynków mieszkalnych podatek wyniesie 0,70 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej to już podatek w wysokości 20,33 zł rocznie. Kto udziela świadczeń medycznych - bez względu na to, czy jest to szpital, czy prywatny gabinet lekarski - zapłaci 4,45 zł od każdego metra powierzchni użytkowej. Stawka dla organizacji pożytku publicznego za metr kwadratowy zajęty pod prowadzenie statutowej, odpłatnej działalności w budynkach to 7,36 zł.

Podatek od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to tradycyjnie 2 procent ich ustawowej wartości, a od budowli związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 0,1 procenta ich wartości.

- Propozycja, by uchwalić stawki podatku w maksymalnych kwotach wynikających z ustawy, wyczerpywała opinię komisji rewizyjnej, zaniepokojonej rosnącymi "ulgami" - mówił skarbnik miasta Łukasz Dłubacz. Wszystko, co poniżej stawek maksymalnych, traktowane jest jako ulga i nieraz tłumaczyliśmy się z tych "ulg" przed Regionalną Izbą Obrachunkową.

Wpływ z podatków od nieruchomości do miejskiej kasy to ok. 13 milionów rocznie. Po podwyżkach samorząd spodziewa się, że wpływy te wyniosą ok. 1,7 miliona, czyli będą o ok. 13 procent wyższe.

- Władze miasta stoją przed niełatwym wyborem: czy chcemy nowych inwestycji, czy nadal chcemy tak szybkiego rozwoju, a co za tym idzie - szukamy dodatkowych środków w postaci wyższych podatków, czy też w imię "świętego spokoju" nie podnosimy podatków, rezygnując jednocześnie z ambitnych planów rozwoju, skupiając się tylko na zakończeniu rozpoczętych już inwestycji i na spłacie zaciągniętego do tej pory długu - uzasadniał burmistrz Marek Fryźlewicz projekt "podatkowej" uchwały.

Towarzyszyła temu lista inwestycji rozwijających infrastrukturę komunalną, a tym samym poprawiających jakość życia mieszkańców i warunki powadzenia działalności gospodarczej: budowa szkoły podstawowej (wraz z salą gimnastyczną) na Niwie, budowa obwodnicy wschodniej i krytej pływalni, rewitalizacja centrum, przebudowa parku, modernizacja kolejnych ulic, wykupy terenów pod nowy cmentarz komunalny. Do tego dochodzą koszty prac nad poprawą gospodarki wodno-ściekowej, koszty wymiany taboru komunikacji miejskiej. Coraz większe sumy idą też z budżetu na oświatę, pomoc społeczną, sport.

- Wzrost obciążenia podatkowego, szczególnie dla podmiotów gospodarczych, będzie, oczywiście, budzić pewien sprzeciw, jednak bez prowadzenia przez miasto szeroko zakrojonych inwestycji Nowy Targ w dłuższej perspektywie może zacząć tracić dotychczasowych klientów - prognozował burmistrz.

O kontrowersjach wokół podatku dla Podhalańskiego Szpitala - wkrótce.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 14-11-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2637 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE