X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 212
Dzieje nowotarskiej Bursy - wystawa historyczna

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy historycznej pt. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie  i fotografii  utrwalone. Cześć pierwsza 1904-1945. Wernisaż odbędzie się w dniu 11 listopada 2011 r. ok. godz. 12.30  w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, tuż  po zakończeniu uroczystych obchodów  93. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na przygotowanej w gmachu Bursy ekspozycji zostaną zaprezentowane wyniki badań naukowych, przeprowadzonych przez dwóch historyków: Roberta Kowalskiego (PTH Nowy Targ) i Łukasza Podolaka (Archiwum Państwowe w Krakowie). Wspólnie, od niemal roku realizują program badawczy, którego celem jest odtworzenie dziejów nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej. Nie jest to zadanie proste, bowiem większość dokumentacji Towarzystwa i Bursy zaginęła lub uległa zniszczeniu. Dlatego opracowanie historii obu instytucji przypomina pracę detektywa i podobne jest do składania z pojedynczych puzzli wielobarwnego obrazu.

Autorzy podzielili wystawę na dwie części. Pierwsza z nich, obejmująca lata 1904-1945, zostanie udostępniona w dniu Święta Niepodległości. Opisuje ona genezę powstania, rozwój działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej TBG, funkcjonowanie Bursy w okresie autonomii galicyjskiej i dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas dwóch wojen światowych. Na wystawie znalazły się również informacje nt. powstania pierwszego kina świetlnego w Nowym Targu. Uzupełnieniem całości będą nieznane i w większości dotychczas nie pokazywane dokumenty i fotografie, udostępnione przez instytucje państwowe i stowarzyszenia jak i te pochodzące ze zbiorów prywatnych. 

Wernisaż  otwiera cykl wydarzeń kulturalnych,  jakie będą towarzyszyć obchodom  jubileuszu 100-lecia powstania gmachu Bursy Gimnazjalnej, których kulminacja przypadnie na jesień 2012 r. W planach jest otwarcie drugiej części ekspozycji obejmującej lata 1946-2012 oraz wydanie publikacji.

Wystawa oraz program badawczy finansowany jest przez Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu a także dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

(pth.nt)

Print Informacja z dnia 02-11-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2108 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE