RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
3,3 miliona ponad kontrakt dla Podhalańskiego Szpitala

W ciągu tygodnia Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał z Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym w Nowym Targu cztery aneksy do kontraktu na ten rok. Zwiększają one finansowanie szpitala łącznie o ok. 3 miliony 300 tys. zł. Oznacza to, że placówka dostanie z funduszu łącznie ponad 72 miliony zł. W stosunku do ubiegłorocznego kontraktu jest to wzrost przychodów o 4-5 procent. Nie zwalnia to jednak szpitala z konieczności realizowania programu naprawczego i czynienia dalszych oszczędności.

Zwiększenie puli dzięki tym aneksom zyskały ortopedia i psychiatria, także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Większa kwota będzie przeznaczona na opiekę ambulatoryjną, konkretnie na kilka poradni specjalistycznych. Rozmowy z funduszem dają przy tym nadzieję na jeszcze inne aneksy.

Dyrektor Marek Wierzba, pytany, na ile poprawi to sytuację szpitala, mówi:

- Nawet przy zwiększonej ilości środków, które będą nam wypłacone, musimy zakontraktowane świadczenia wykonać po cenach niższych niż w ubiegłym roku, żeby nasze koszty nie były większe niż przychody - to narzuca NFZ. My ze swojej strony musimy funkcjonować efektywniej w sensie ekonomicznym, czyli realizować to samo, oszczędzając na kosztach materiałowych i szukając oszczędności w kosztach osobowych, bo to największa rezerwa do uzyskania efektu.

Niestety, w Podhalańskim Szpitalu wciąż utrzymuje się niekorzystny współczynnik kosztów osobowych do kosztów ogólnych, wynosi on bowiem 70 procent, podczas, gdy optymalny nie przekraczałby 60-62 procent. Nie zmieniły go znacząco dotychczasowe ruchy kadrowe, które, jak mówi dyrektor, "trwają i są zależne od sytuacji".

- Poważniejsze zmiany będą efektem głębokich analiz i wyliczeń, będą też przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi - zapewnia szef placówki. - Musimy tu bardzo rozważnie postępować, bo największą wartością naszego szpitala są ludzie - wykształceni, doświadczeni, dobrze przygotowani. Oczywiście najlepiej, gdyby udało się jednocześnie zmniejszać koszty i zwiększać przychody...

Łódzka firma konsultingowa AMG Finanse, która za kwotę 50 tys. zł od połowy grudnia trudni się bieżącym doradztwem dla szpitala i prowadzi analizy różnych obszarów jego działalności - właśnie ukończyła i dostarczyła swoje opracowanie. Jest to potężny, 250-stroniocowy dokument, który wymaga dłuższej lektury i wyciągnięcia wniosków. O tych wnioskach dowiemy się po przedstawieniu ich wpierw Radzie Społecznej Szpitala. To gremium co prawda zbiera się rzadko, ale dyrektor Wierzba wnioskował do starosty o zwołanie wkrótce posiedzenia Rady.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 14-03-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4029 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE