RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 95
Specjalistyka - boleśnie okrojona

Podhalański Szpital Specjalistyczny jeszcze walczy z Narodowym Funduszem Zdrowia o kontrakty dla tych poradni, które go na ten rok nie dostały. Jednak już teraz widać, że nie wszystkie specjalistyczne świadczenia będą w Nowym Targu dostępne. Szpital nie ma kontraktu na poradnię chirurgii dziecięcej, nie ma możliwości wykonywania badań preluksacyjnych. Ważą się jeszcze losy poradni diabetologicznej, urologicznej i badań dopllerowskich, koniecznych w diagnostyce chorób układu krążenia.

Cukrzycy, pacjenci urologiczni, mamy z niemowlakami - odchodzą z kwitkiem Fot. Anna Szopińska

 

- Na prowadzenie poradni diabetologicznej i urologicznej oraz badań dopplerowskich NFZ rozpisał teraz nowy konkurs - mówi dr Krzysztof Sudoł, zastępca dyrektora Podhalańskiego szpitala ds. medycznych. - Rozstrzygnięcie będzie w przyszłym tygodniu. Tych dwóch poradni w styczniu już nie mamy, a diabetologiczna przyjmowała np. po 30 osób dziennie i była to poradnia lubiana przez ludzi. Teraz pacjenci przychodzą, płaczą, kserują dokumentację, mówią, jak są rozgoryczeni, a chodzi przecież o cukrzyków, którzy muszą być stale kontrolowani. NFZ kontrakt diabetologiczny rozpisywał "na powiat" - trochę dostała Rabka, która miała te świadczenia i poprzednio, natomiast tu, gdzie pacjentów było najwięcej - nie zakontraktowali...

Ogólnie pieniądze na poradnie specjalistyczne dla Szpitala są w tym roku podobne jak w ubiegłym. Różnice widać jednak w wysokości poszczególnych kontraktów. Poradnia urazowo-ortopedyczna ma kontrakt nieco mniejszy niż miała poprzednio, przybyło natomiast pieniędzy poradniom onkologicznej i zdrowia psychicznego. Kwoty dla innych poradni są zbliżone do ubiegłorocznych.

Wielkim utrudnieniem dla mam niemowlaków będzie brak możliwości wykonania w Nowym Targu badań preluksacyjnych, czyli USG bioder u dzieci do pierwszego roku życia. Oddział noworodkowy opuszczają dzieci ze wskazaniem do kontroli i nie mogą jej wykonać przy Szpitalu... Lekarze rodzinni pytają, gdzie w takim razie maja posyłać mamy z niemowlakami. Odpowiedź brzmi: do Gorlic lub do Wiśniowej. Pomijając fakt, że byłaby to całodniowa samochodowa wyprawa z maluchem (bo żaden bezpośredni środek komunikacji zbiorowej z Podhala tam nie dociera), to jej kosztów rodzicom nikt nie zwróci. Jeszcze w ubiegłym roku lekarz wykonujący badania preluksacyjne przyjmował dzieci "do ostatniego pacjenta", a przed drzwiami zawsze był tłum. Teraz tego tłumu lepiej nie pytać o opinię na temat rozdzielających kontrakty.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 21-01-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3184 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE