X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 127
Nie przenoście nam symbolu poza rynek!
Nie przenoście nam symbolu poza rynek!
Fot. Anna Szopińska

Związek Podhalan jest przeciwny pomysłowi przeniesienie pomnika Władysława Orkana sprzed ratusza na pierwotne miejsce, czyli na plac Słowackiego.

Jeśli do tej pory związek nie wystąpił oficjalnie w tej sprawie, to tylko dlatego, że czeka na opinię Polonii amerykańskiej - fundatora pierwszego monumentu. Takie stanowisko zostało przyjęte na posiedzeniu prezydium Zarządu Głównego w Nowym Targu. Podczas publicznej prezentacji koncepcji przebudowy płyty rynku, na którą 10 czerwca zapraszał burmistrz wraz z projektantami - nikt z przedstawicieli ZP nie sygnalizował, że planowane przenosiny pomnika natrafią na opór tego środowiska.
A przenosiny te były jednym z głównych założeń autorów koncepcji, dążących do tego, by odsłonić wreszcie sylwetkę ratusza, przesłoniętą obecnie i pomnikiem, i drzewami.

- Akurat tego dnia miałem posiedzenie prezydium i wiele innych spraw - wyjaśnia Maciej Motor-Grelok, prezes Zarządu Głównego ZP. - Gdy będzie trzeba, to złożymy pismo sygnalne. Uzasadnienie naszego stanowiska jest takie, że stolica Podhala musi największego piewcę kultury góralskiej i tej ziemi szanować, zapewniając mu godne miejsce. Wszystkie ważne dla Związku Podhalan wydarzenia - uroczystości, zjazdy, zgromadzenia - odbywały się na rynku, przed pomnikiem, dlatego też urósł on do rangi symbolu. Te wydarzenia również decydowały o tym, że Nowy Targ cieszy się mianem stolicy Podhala. Plac Słowackiego to co prawda pierwotne miejsce usytuowania pomnika, ale już nie tak reprezentacyjne, bardziej peryferyjne. Nie ma tam możliwości organizowania większych zgromadzeń. Na placu Słowackiego pomnik stał dwadzieścia parę lat, jest to miejsce ładne, ale monument już wrósł w pejzaż rynku, stojąc tam znacznie dłużej. Jakkolwiek by patrzeć - rynek ma charakter historyczny, nie można go więc robić całkiem nowoczesnym.

Potrzebę przebudowy płyty oraz uczynienia jej bardziej wielofunkcyjną górale rozumieją i - jak zapewnia prezes - nie chcą wywoływać konfliktu. Dlatego proponują, by pomnik autora "Wskazań dla Synów Podhala" - jeśli już musi odsłonić ratusz - został przestawiony kawałek dalej. Nie upierają się, by usytuowanie było takie, jak dotąd, ale będą prosić, by z rynku nie zniknął i nadal stał w miejscu tłumnych zgromadzeń.

Przypomnijmy, że pomnik Władysława Orkana - dzieło nowotarskiego plastyka Stanisława Marcinowa - został odsłonięty w roku 1934, w cztery lata po śmierci autora powieści i nowel o trudach bytowania na skalistej ziemi. Uczestniczyła w tym sędziwa już matka pisarza i poety - Katarzyna. Postać prawodawcy ruchu regionalnego odlana była z mieszaniny cementu i żywic. Po wybuchu II wojny pomnik został zdemontowany i ukryty. Tak Orkan przetrwał lata okupacji, by znów stanąć na cokole vis-a-vis magistratu. Na rynek przeniesiono go z początkiem lat pięćdziesiątych. Dzisiejsza postać Orkana - już z brązu - jest odlewem cementowej figury. Pierwowzór pojechał do gminy Niedźwiedź, stoi zaledwie trzy kilometry od miejsca urodzin piewcy Podhala i Muzeum Orkana w Porębie Wielkiej.

Do obecności symbolu góralszczyzny w centrum miasta wszyscy przywykli. Restauracja na rogu ul. Szaflarskiej i rynku wprawdzie już się nie nazywa "Orkanówka", ale młodzież, jak zwykle, często obsiada cokół; wielu szacowną postać nazywa "parkingowym" - z powodu obecności aut na placu przed pomnikiem.

- 18 lipca będzie ostateczne stanowisko w sprawie pomnika - deklaruje prezes Maciej Motor. - Wcześniej zamierzamy spotkać się z burmistrzem. Burmistrz Marek Fryźlewicz mówi z kolei:

- Wydawało mi się, że plac Słowackiego - po rewitalizacji - będzie dla pomnika miejscem godnym i ładnie eksponowanym, a blisko rynku. Poza tym jest to jego pierwotne miejsce. Ale w tej sytuacji, wobec sprzeciwu Związku Podhalan, będziemy jeszcze rozmawiać z projektantami. Jest jeszcze czas, żeby coś uzgodnić.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 28-06-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2490 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE