X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Dawne składowisko już niegroźne

Mieszkańcy osiedli w południowej części miasta nie muszą się już obawiać zgubnego wpływu rekultywowanego składowiska odpadów na wodę, glebę i powietrze.

Przeprowadzone po raz pierwszy badania, nie wykazały żadnych zagrożeń. Składowisko przy końcu ul. Szaflarskiej, de facto nigdy nie działało legalnie, bo pochodzi z czasu stanu wojennego, gdy wystarczyło, by komisarz wskazał palcem jakąś lokalizację.

FOT. ANNA SZOPIŃSKA Pryzma odpadów nie sprawiła przykrych niespodzianek, mimo że podłoże jest przesiąkliwe

 

Rozwiązaniem problemu odpadów miała być potężna inwestycja Podhalańskiego Związku Gmin, czyli zakład utylizacji odpadów dla ok. 10 samorządów. Teren za Okręgową Spółdzielnią Mleczarską był już wspólnie wykupiony, ale nie ustawali w protestach mieszkańcy Waksmunda reprezentowani przez Stowarzyszenie Ekologiczne "Krokus". Perspektywa, że miasto stanie się "centralnym śmietnikiem" i "Murzynem Podhala" - nie uszczęśliwiała też samych nowotarżan, właściciele gruntów też nie ułatwiali życia Związkowi Gmin. Inwestycja w końcu nie doszła do skutku, a z terenu rezerwowanego pod zakład utylizacji korzysta teraz sortowania odpadów "IB".

Składowisko przy ul. Szaflarskiej, które dawno wyczerpało swoją pojemność, zostało zamknięte w 2005 roku. Połowę pieniędzy na jego rekultywację udało się miastu pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jeszcze w ubiegłym roku nowotarski samorząd zlecił krakowskiej firmie z dziedziny ochrony środowiska, wykonanie badań monitoringowych. Badania te wykonywano dwukrotnie - w maju i w październiku. Za każdym razem pobierane były próbki wód podziemnych oraz gazu składowiskowego. Wyniki były opracowywane i analizowane pod kątem szkodliwego wpływu składowiska na otoczenie.

"Nie ma ono aktualnie żadnego niekorzystnego wpływu na zanieczyszczenie wód podziemnych, a coraz mniejsze ilości powstającego biogazu będą prawdopodobnie w latach następnych skutkować coraz mniejszą emisją do powietrza atmosferycznego" - czytamy w tym opracowaniu.

Okazało się, że wody podziemne najbliższego rejonu składowiska (w promieniu 500 metrów), mają dobre parametry fizykochemiczne. Zawartość metanu w gazie składowiskowym jest mniejsza niż w latach 2005 - 2007, lecz podobna do roku ubiegłego. Do atmosfery wydobywa się z otworów coraz mniej gazu. Eksperci mieli też praktyczne wnioski: "Aktualny skład biogazu oraz prognoza malejących stężeń metanu w latach następnych nie predestynują składowiska do ujmowania biogazu w celach energetycznych ani też do spalania biogazu np. w pochodni".

Prowadzono również pomiary geodezyjne osiadania powierzchni składowiska i stateczności jego zboczy. Wskazują one, że bryła rekultywowanego składowiska uformowana jest dobrze i warstwy ziemi przykrywającej odpady są stabilne.

I amatorzy sportów zimowych, i motorowi rajdowcy, którzy łakomym okiem patrzą na rozległą pryzmę, muszą się jednak pogodzić z faktem, że do wykorzystania będzie ten teren nie wcześniej niż po 10 latach od rozpoczęcia rekultywacji.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 16-12-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2268 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE