RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
Ruina basenu jest groźna!

Ruina i skandal - tak stopień dewastacji starego basenu w Nowy Targu określają mieszańcy osiedla Na Skarpie.

Straż Miejska szykuje kolejne wystąpienie w tej sprawie. Nadzór budowlany nie znalazł odpowiedzialnego za stan obiektu. Dojrzał natomiast, by wystąpić do Wojewódzkiej Inspekcji o pieniądze na zabezpieczenie dawnej pływalni.

Hala główna i niecka już nie przypominają pływalni Fot. Anna Szopińska

 

- Interweniowaliśmy w Straży Miejskiej i na policji niezliczoną ilość razy - mówi Stanisław Tętnowski, mieszkaniec osiedla. Basen stał się koczowiskiem bezdomnych i lumpów. W środku palili ogniska, niszczyli i szabrowali co się da. Urzędowali tam też skate'owcy. Miedziane przewody dawno zostały wyprute, ostatnio złomiarze wywozili metalowe szafki z szatni. Ławki dawno są wywleczone nad Dunajec. Pytam: kto weźmie odpowiedzialność za to, że jakieś dziecko potnie się odłamkami szkła, przechodząc przez okno albo wpadnie do betonowej niecki?

Basen Na Skarpie jest nieczynny od ładnych paru lat. Mimo inwestycji i dociepleń okazał się nierentowany. Administrowany niegdyś przez NZPS "Podhale", następnie przekazany przez syndyka upadłości miastu - został rychło sprzedany prywatnym osobom. Przez pewien czas prosperował wcale dobrze, przeszedł remont, właściciele mieli w związku z tym obiektem przyszłościowe plany. Z tych zamierzeń nic nie wyszło, basen przechodził z rąk do rąk, w końcu stał się zastawem hipotecznym na poczet długów kolejnej spółki. Dwukrotnie podejmowane przez komornika sądowego próby zlicytowania basenu dla zaspokojenia wierzytelności nie przyniosły żadnych rezultatów. Wiadomo już było, że nadaje się on tylko do rozbiórki, a realną wartość przedstawia jedynie plac.

Teraz porzucony obiekt stoi otworem - każdy może buszować we wnętrzu, dostawszy się przez rozbite okna i drzwi. Z futryn sterczą odłamki szkła. Przez rozbite kwatery dachu deszcz pada do środka. Szabrowników i niszczycieli bynajmniej nie odstraszają pojawiające się tu czasem patrole Straży Miejskiej i policji.

- Sytuacja jest absurdalna i tak dłużej nie może być - potwierdza komendant Straży Miejskiej, płk. Krzysztof Cypara. Na przestrzeni trzech lat kilkakrotnie zwracaliśmy się pismami do nadzoru budowlanego, bo do jego obowiązków należy jakieś zadziałanie w tej sprawie i zabezpieczenie ruiny. Teraz mam na biurku kolejnych kilka interwencji. Ale co my możemy, jeśli basen nie jest własnością miasta? Wykonaliśmy właśnie dokumentacje zdjęciową i przygotowuję kolejne pismo do nadzoru budowlanego. Chcemy ich zmusić, żeby znaleźli właściciela, który odpowiada za ten stan rzeczy.

Nadzorowi budowlanemu, niestety, nie powiodły się próby ustalenia odpowiedzialnego. - Szukaliśmy na różne sposoby i nie ma takiej osoby, spółki czy firmy - trop się urywa - mówi Gabriela Guzik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W minionych tygodniach też podejmowaliśmy próby namierzenia ostatniego właściciela i bez skutku. Problem starego basenu wracał na sesjach i komisjach porządku publicznego, ale nic z tego nie wynikło. W tej sytuacji nie zostaje nam nic innego, jak zrobić kosztorys i zlecić wykonanie zabezpieczeń ruiny w ramach umowy o dzieło.

Zamierza PINB w tym celu wystąpić do Wojewódzkiej Inspekcji nadzoru Budowlanego o środki na wykonawstwo zstępcze. Wiadomo jednak, że wojewódzka instancja tegoroczną pulę dawno wyczerpała i kto wie, czy uda się to zrobić do końca grudnia. Tym bardziej, że zabezpieczenia na pewno będą kosztowne.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 12-10-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4573 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE