X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 52
Wędkarze nie odpuszczają
Wędkarze nie odpuszczają
Fot. Anna Szopińska

Po raz trzeci powiatowa Komisja Ochrony Środowiska zajmowała się problemem funkcjonowania małych elektrowni wodnych w obszarze powiatu. W sprawie dwóch z nich toczą się postępowania administracyjne o cofnięcie pozwolenia wodno-prawnego. Podejrzenia środowiska wędkarskiego idą w kierunku proceduralnych nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji na ich uruchomienie lub eksploatowania niezgodnego z pozwoleniem.

Wędkarze podczas pikiety 

 

Emocje wokół MEW rozgorzały w związku z planowaną inwestycją w Tylmanowej, ale i skutkami dla cieków wodnych, jakie obserwują wędkarze zatrwożeni wysychaniem koryt i zamieraniem życia biologicznego. Przypomnijmy, że 19 marca pod budynkiem nowotarskiego starostwa odbyła się pikieta z udziałem ok. 150 wędkarzy z Nowego Sącza, Zakopanego, Krakowa, Krosna, Bielska-Białej, Tarnobrzega, Tarnowa, Suchej Beskidzkiej, Myślenic, nawet Wrocławia i Sanoka. Występując w obronie naturalnego, nieprzegrodzonego progami i toczącego materiał skalny koryta Dunajca oraz narybku, który z powodu budowli hydrotechnicznych traci niezbędne mu warunki bytowania - wędkarze skierowali petycję do ministra środowiska i czekają na odpowiedź. Intencją tego pisma było zastopowanie budowy progów i małych elektrowni na "Harnasiu" górskich rzek. Zorganizowaną grupą wybrali się też wczoraj na sesję powiatu, by zabrać głos w sprawach żywotnych nie tylko dla nich, bo w dużej mierze dla przyszłości ruchu turystycznego na Podhalu.

We wspomnianym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, prócz reprezentantów władz powiatowych, wędkarzy i ich prawnika, uczestniczył m.in. przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ponieważ "prześwietlano" tam głównie dwie małe elektrownie z rejonu Czarnego Dunajca - w Podczerwonem i Koniówce (w przypadku ich obu pełnomocnikiem jest b. naczelnik referatu ochrony środowiska w starostwie, co budzi u wędkarzy podejrzenia o wykorzystanie stanowiska do "tuszowania" nieprawidłowości w procedurze decyzyjnej) - komisja przyjęła dwa wnioski.

Po pierwsze, postanowiła zwrócić się do Zarządu Powiatu o zbadanie dokumentacji obu spraw, po drugie - chce, by starosta wyjaśnił przyczyny nieobecności przedstawicieli służb wojewody i marszałka, skoro miesiąc wcześniej byli zapraszani i powiadamiani o terminie posiedzenia. Ich obecność jest niezbędna o tyle, że to właśnie służby marszałkowskie wydawały decyzje.

Starosta Krzysztof Faber uspokaja, że w obu postępowaniach o cofnięcie (na wniosek RZGW) pozwolenia wodno-prawnego do finału brakuje jeszcze tylko opinii tegoż zarządu, a to kwestia jednego, najwyżej dwóch tygodni. Mając taką opinię, sam będzie musiał zdecydować o utrzymaniu lub cofnięciu pozwolenia. W przypadku cofnięcia inwestor może wobec niego wystąpić z roszczeniami, natomiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w procedurze decyzyjnej - pozwolenie staje się nieważne z mocy prawa. Jest dla niego oczywiste, że - badając procedurę - trzeba też zbadać prawidłowość korzystania z pozwolenia wodno-prawnego, ale narzędzi do tego starostwo nie posiada. Musiałby to zrobić RZGW, który jest właścicielem koryta i którego obowiązkiem jest zadbać o interesy wszystkich stron mających coś wspólnego z MEW i skutkami jej oddziaływania.

- To oczywiste, że przy określonych przepływach woda powinna płynąć, a elektrownia powinna stać - mówi starosta.

Problem w tym, że taka "polubowność" oznacza mniejszy zysk właścicieli...

(ASZ)

Print Informacja z dnia 27-03-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2304 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE