RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 68
Izba Regionalna Związku Podhalan uroczyście otwarta

Coroczne spotkanie opłatkowe nowotarskiego oddziału Związku Podhalan tym razem było wyjątkowe – połączono je bowiem z symbolicznym otwarciem nowej Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Centrum Kultury. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w tym roku do grona górali zrzeszonych w miejskim oddziale ZP dołączyło aż dziesięcioro nowych członków.

Spotkanie opłatkowe, które zawsze odbywa się w Nowym Targu w Święto Trzech Króli, poprzedzone było mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków Związku Podhalan oddział Nowy Targ. Później górale wraz z gośćmi zawitali w progi Miejskiego Centrum Kultury do sali regionalnej, która w swoje nowej odsłonie łączy tradycję z nowoczesnością. 

-Po dwuletniej przerwie spowodowanej nie tylko remontem, ale i Covidem spotkaliśmy się dziś na opłatku, tradycyjnie w Trzech Króli – to termin z dawien dawna zachowany. Dziękujemy Panu Bogu za to, co za nami, a pytamy o to, co przed nami. Połączone to jest z otwarciem Izby im. ks. Józefa Tischnera, siedziby naszego nowotarskiego oddziału. Cieszymy się, że w końcu wróciliśmy do sobie i możemy gazdować jak u sobie – mówi Wojciech Groń, prezes Związku Podhalan, oddział Nowy Targ – Izba jest bardziej funkcjonalna, jest trochę nowoczesności – tuż obok zatrzymuje się winda, kuchnię też mamy wyposażoną po nowemu. Cieszę się, że przyszło dziś dużo naszych członków, ciekawi byli, jak się pozmieniało i myślę, że są mile zaskoczeni. 

Wraz z przecięciem symbolicznej “wstęgi” miała miejsce wspólna modlitwa i odśpiewanie kolędy “Bóg się rodzi”, a poświęcenia Izby dokonał ks. Mieczysław Łukaszczyk, kapelan Związku Podhalan. Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu rodzinna kapela Staszlów, a wśród gości, poza licznie przybyłymi członkami oddziału nowotarskiego, znaleźli się wiceprezes zarządu głównego Związku Podhalan Piotr Gąsienica, kapelan ZP ks. Władysław Zązel, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, dyrektor MCK Andrzej Lichosyt, wykonawca przebudowy obiektu Stanisław Potoczak, naczelnik Wydziału Inwestycji UM Wilhelmina Schab i miejscy radni. 

-Kiedy zapadła decyzja o przebudowie MOK-u, obiecywałem, że Izba Regionalna wróci, że będzie dalej siedzibą oddziału, że zapewnimy odpowiednie i godne warunki dla funkcjonowania oddziału Związku Podhalan. Mam nadzieję, że dzisiaj sami ocenicie efekt tej pracy. Jest to wzajemna współpraca naszego wydziału inwestycji z zarządem oddziału, sporo ustaleń, ale też dużo pracy własnej Związku Podhalan. Izba jest odświeżona, zaplecze, dzięki operatywności prezesa, jest godne i nowoczesne. Życzę, żeby ta izba, choć nowoczesna, służyła utrwalaniu tradycyjnych wartości, których opoką ma być Związek Podhalan oparty na wartościach chrześcijańskich, na naszej regionalnej, góralskiej kulturze – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

Materiał filmowy z wydarzenia – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

Print Informacja z dnia 10-01-2022, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 207 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE