RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 58
Z Brązowym Medalem Fotoklubu RP

To wystawa akurat na letni czas, bo daje silne impulsy, żeby takie cuda natury samemu zobaczyć, samemu stanąć wobec skalnego ogromu. U boku ratusza Muzeum Podhalańskie zorganizowało wystawę 20 prac Michała Kasperczyka – zdobywcy Brązowego Medalu Fotoklubu RP w 40. Edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”.

Plenerowa ekspozycja nosi znamienny tytuł „Zapiski ze słonecznego dziennika”. A dla jej autora – z zawodu bynajmniej nie fotografika, bo inżyniera budownictwa z Myślenic, Brązowy Medal w Konkursie im. Sunderlanda to oczywiście nie jedyna i nie pierwsza nagroda zdobyta za górskie zdjęcia. Tych laurów w prestiżowych konkursach zebrał wiele, a jego fotografie trafiły na łamy wielu wydawnictw, również górskich.

Zdobyty niedawno Medal miał mu przyjemność wręczyć nowo powołany dyrektor MOK-u, Andrzej Lichosyt. Laureata bowiem brakło przy rozdaniu nagród w jubileuszowej edycji. Ale autorska wystawa w pełni rekompensuje tę nieobecność – i autorowi, i odbiorcom. Przygotowała ją Wiktoria Kowalczyk-Szlaga.

Michał Kasperczyk utrwalał na swoich zdjęciach urok, majestat, ale i chmurne oblicze Beskidów, Pienin, Tatr, Alp Julijskich, Dolomitów. Medalem Fotoklubu został nagrodzony właśnie za czarno-białe fotografie tego „włoskiego klejnotu”.

– To było siedem dni spędzonych w Dolomitach, ze spaniem po 2 – 3 godziny, wstawaniem na wschody i zachody słońca oraz zdjęcia nocne – zdradza autor. 

20 fotografii wyeksponowanych na planszach przy ratuszu to plon minionych czterech lat wędrówek myśleniczanina. A robienie zdjęć jest dla niego nie tylko osiąganiem wysokości i otwieraniem się widoków – także czyhaniem na konfigurację chmur, kąt padania promieni słonecznych, niezwykłe efekty świetlne. Ponieważ fotografią pasjonuje się on od lat trzydziestu, można mówić, że przeszedł wszystkie etapy górskich oczarowań i wtajemniczeń.

– 1. lipca, 30 lat temu, po raz pierwszy poszedłem wysoko w góry, z bratem. Później cała moja aktywność obracała się wokół turystyki, następnie wokół wspinania – głównie w Tatrach, gdzie udało mi się przejść z 80 dróg wspinaczkowych, w tym dosyć trudnych: na wschodniej ścianie Mnicha czy na południowej ścianie Zamarłej Turni – mówi Michał Kasperczyk. – Z wiekiem siły ubywa i człowiek nie szuka już takich ekstremalnych doznań. Fotografia jest tym, co pozwala pozostać w górach, a jednocześnie już tak życia nie narażać.

Plansze z barwnymi zdjęciami będzie można przy wschodniej ścianie ratusza oglądać do końca września.

(asz)

Print Informacja z dnia 23-08-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 125 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE