RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 95
40 lat od wielkiego zrywu. Solidarni, nasz jest ten dzień…

W artystycznej oprawie, w asyście pocztów sztandarowych, na rynku przed ratuszem stanęły plansze nowej wystawy IPN-u. Tym razem jest to wystawa czcząca 40-lecie „Solidarności”, która zapisała się w najnowszej historii jako największy w Europie ruch ludzi pracy.

Wielu działaczy pierwszej „Solidarności” już pośród nas nie ma. Dla nich była minuta ciszy i zadumy. Tym ważniejsza jest pamięć o tych, którzy nieraz bardzo wysoką osobistą cenę płacili za determinację i odwagę sprzeciwu. Bez nich Niezależny Samorządny Związek Zawodowy – obejmujący 10 milionów ludzi – nie zdołałby zapoczątkować polskiej transformacji, opuszczenia przez wojska radzieckie naszych granic i kruszenia murów.

Inicjatywa sprowadzenia wystawy IPN-u – złożonej z części ogólnej, małopolskiej i regionalnej – należy do oddziału nr 6 Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Nowym Targu, na czele z Leszkiem Jankowskim. Reprezentacyjnego miejsca użyczył burmistrz Grzegorz Watycha. Z krakowskiego Oddziału IPN-u przyjechał jego dyrektor – dr Filip Musiał. Swoich przedstawicieli na nowotarskim otwarciu miał i Zarząd Regionu Małopolskiej „Solidarności”.

To, co miało być briefingiem na rynku, w rzeczywistości wypadło o wiele okazalej – dzięki obecności przedstawicieli Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, pocztów sztandarowych, władz miasta, gminy i powiatowych radnych, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, duchowieństwa, dyrektorów szkół, reprezentantów wielu miejskich jednostek i Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ oraz młodych wokalistów ze Studia Piosenki SEPTYMA Doroty Kret. Ci ostatni nadali otwarciu charakteru swoimi wykonaniami „Nielegalnych kwiatów”, „Tolerancji”, „Nadziei Solidarności”.  

Najważniejsza była jednak była obecność związkowców z heroicznymi okresami działalności w życiorysach – jak zasłużeni działacze: Jadwiga Pilch z Zubrzycy, Marian Gołczyński i Halina Bańka z Nowego Targu; jak internowani w stanie wojennym Grażyna Kukulska i Krzysztof Owczarek – współzałożyciel struktur „Solidarności” w liczącym wtedy 10 tysięcy pracowników nowotarskim kombinacie. Niektórzy, jak Tadeusz Morawa, przynieśli fotograficzną dokumentację ze strajków, zdjęcia z Anną Walentynowicz i innymi liderami ruchu.

Na podhalańskiej planszy wystawy znalazły się zdjęcia z wizyty sygnatariuszy porozumień sierpniowych na nowotarskim lodowisku – Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy w październiku 1980 roku i ze strajku ostrzegawczego w NZPS „Podhale” z marca ’81 roku. Dyrektor krakowskiego Oddziału IPN-u spotkał się jednak z kontrowersjami dotyczącymi umieszczenia na solidarnościowej wystawie zdjęcia oddziału Józefa Kurasia „Ognia”.  

Najbardziej uroczystym momentem stało się wręczenie pamiątkowych Medali 40-lecia „Solidarności”. Pośmiertnie przyznane one zostały dwom kapłanom. Pierwszy z nich to zmarły w 2009 roku ks. prałat Franciszek Juraszek – dziekan nowotarski i wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, gospodarz wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na lotnisku w czerwcu 1979 roku, kapelan Armii Krajowej, „Solidarności” i Klubu Inteligencji Katolickiej, który wspierał materialnie rodziny internowanych i zwalnianych z pracy. Drugim uhonorowanym Medalem 40-lecia jest zmarły w ubiegłym roku ks. kanonik Jerzy Leśko – wikary nowotarskiej parafii Św. Katarzyny w latach osiemdziesiątych i organizator Mszy św. w intencji Ojczyzny podczas stanu wojennego, kapelan żołnierzy wyklętych, zaangażowany w pomoc dla służby ochrony grobu ks. Popiełuszki w Warszawie.   

Medale Pamiątkowe i dyplomy odebrali również przedstawiciele organizacji związkowych z różnych miejscowości powiatu. Charakter ich działalności jest już inny niż w heroicznym okresie „Solidarności”, ale wyrosły z tego samego etosu. I dopiero przy okazji takiej jak IPN-owska wystawa widać, że wciąż jest to aktywna struktura w obszarze Nowotarszczyzny.

W finale plenerowego wernisażu nie brakło okazałego tortu z solidarnościową symboliką.

(asz)

Print Informacja z dnia 21-05-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 805 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE