X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 109
Rondo i łącznik - oddane, poświęcone (galeria)

Jedna z najważniejszych dla Nowego Targu inwestycji została uroczyście otwarta i poświęcona. Od momentu przekazania placu – budowa nowego ronda i łącznika miedzy Aleją Tysiąclecia a ul. Waksmundzką trwała rok. W efekcie powstał kolejny fragment obwodnicy wschodniej - sprawny, bezpieczny i wygodny system transportowy, który poprawi przejezdność dróg miejskich i ułatwi dostęp do stref inwestycyjnych.

W ramach prac, które kosztowały ponad 6 milionów 700 tys. zł, wybudowano drogę gminną na terenie starej targowicy, o długości 270 metrów, a 175-metrowy odcinek został rozbudowany. W miejscu skrzyżowania z ul. Sikorskiego powstało czterowlotowe rondo. Dwustronny chodnik na łączniku ma długość 450 metrów i szerokość 2 metrów. Trzeba też było zbudować 77-metrowy mur oporowy. Ponieważ w tym rejonie występuje duże zagęszczenie sieci – koniecznością stała się przebudowa i budowa niezbędnej infrastruktury gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz oświetlenia.

Ten fragment obwodnicy wschodniej pomaga wyprowadzić ruch tranzytowy w kierunku Krakowa z ominięciem centrum miasta, skraca czas dojazdu między różnymi dzielnicami Nowego Targu, stał się też ważnym węzłem komunikacyjnym dla dróg wylotowych w Tatry, Pieniny, ku ośrodkom narciarskim i termom.

Całe zadanie – włącznie z wykupem gruntów – kosztowało nieco ponad 8 milionów 300 tys. zł. I mieszkańcy, i przejeżdżający czekali na tę inwestycję długo, ale nagrodziła to miastu dotacja w wysokości 5 milionów, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt powstał w krakowskim biurze konstrukcyjnym „Rejprojekt”. Głównym wykonawcą była znana z dużych inwestycji firma „Eurovia” Polska S.A. z województwa wrocławskiego. Firmy podwykonawcze – „Łukaszczyk” z Zaskala i „Efer” Stanisława Karpiela z Zębu – były już miejscowe.

Nowe rondo i drogę święcił ks. Stanisław Strojek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ważnej dla miasta inwestycji gratulował przybyły na otwarcie poseł Edward Siarka. Razem z burmistrzem i starostą wstęgę przecinali wykonawcy, przedstawiciele pionu inwestycji i nadzoru budowlanego.

– Prace się przeciągały, było duże zniecierpliwienie – mówił burmistrz Grzegorz Watycha o trudnym i przedłużanym odwołaniami właścicieli gruntów etapie przygotowawczym inwestycji. – Teraz pozostaje już tylko rozliczenie, żeby pieniądze wpłynęły.

– Sprawy tej budowy znam najlepiej, bo u mnie w gabinecie toczyły się zażarte dyskusje mieszkańców. A jeszcze jak była wydawana decyzja ZRID, pojawiły się różne sprawy – przypomniał ciężki etap wywłaszczeń na mocy spec-ustawy starosta Krzysztof Faber. – Teraz o wiele łatwiejsza jest organizacja ruchu. Gratuluję tego przedsięwzięcia, ale jest jeszcze do załatwienia parę spraw drażliwych dla Nowego Targu.

– Dla właścicieli, którzy dostali godziwe odszkodowania, satysfakcją powinny być też ułatwienia komunikacyjne i bezpieczeństwo kierowców – odniósł się do tych „wypominków” burmistrz. – Po zakończeniu tej inwestycji przyszedł czas, żeby pomyśleć o kolejnym fragmencie obwodnicy wschodniej – od strony ul. Szaflarskiej.

Po zakończeniu tej inwestycji dla miejskiej władzy przyszedł czas, żeby pomyśleć o kolejnym fragmencie obwodnicy wschodniej – od strony ul. Szaflarskiej. Mieszkańcy natomiast mogą przez święta myśleć o nazwie dla nowego ronda – już siódmego w granicach miasta.

Na dobry początek inwestycję „ograli” „Mali Śwarni”.

/asz/ fot. os

Print Informacja z dnia 19-12-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1144 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE