X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Podsumowanie realizacji programu edukacji ekologicznej "Uwaga! Alarm! SmogoSmok!" w Przedszkolu Nr 2

W Przedszkolu Nr 2 w Nowym Targu w marcu 2018 roku zrealizowano program edukacji ekologicznej „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” przy współpracy z Gminą Miasto Nowy Targ w ramach projektu „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Najważniejszymi celami programu było:

  • zapoznanie dzieci z tematyką zanieczyszczenia powietrza;

  • utrwalenie zasad prawidłowej segregacji odpadów;

  • poznanie sposobów troski o powietrze;

  • wyrobienie nawyku właściwego zachowania podczas dni z przekroczoną normą pyłów w powietrzu;

  • rozróżnianie rozmaitych sposobów ogrzewania budynków;

  • kształtowanie umiejętności dostrzegania zalet i wad stosowania zróżnicowanych źródeł ogrzewania.

Do programu edukacyjnego „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” w Przedszkolu Nr 2 w Nowym Targu przystąpiło 77 dzieci 5 i 6-letnich z trzech grup przedszkolnych. Wzięły one udział w zajęciach warsztatowych według scenariuszy zajęć opracowanych przez nauczycieli poszczególnych grup z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez Gminę Miasto Nowy Targ, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz udostępnionych na stronie internetowej www.smog.edu.pl.

Dzieci podczas zajęć zapoznały się z pojęciem „smog”, dowiedziały się, jakie są jego skutki oraz jak można się przed nimi bronić. Razem z bohaterami cyklu, Hanią i Igorem, nauczyły się dbać o powietrze, segregować odpady i zdobyły wiedzę na temat tego, jakie źródła ciepła nie powodują wydzielania się szkodliwych substancji sprzyjających powstawaniu smogu. W ramach realizacji programu dzieci wraz z nauczycielami wykonały plakaty: „Co to jest smog?”, „Ekostonoga uczy, jak walczyć ze smogiem”, „Nakarm Ekostonogę”. Plakaty te znalazły się na wystawie zorganizowanej w przedszkolu. Dzieci przedstawiły w scenkach dramowych i inscenizacjach dobre i złe zachowania ludzi dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza. Prowadziły ożywione rozmowy i wyciągały wnioski, które prowadziły do wyłonienia prawidłowych postaw. Zajęcia uatrakcyjniały również materiały dostępne na stronie internetowej projektu: książka antysmogowa, zagadki, rebusy, kolorowanki i quizy. Z materiałami tymi pracowano na tablicy multimedialnej, co było dodatkową zachętą dla dzieci. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały także „Niebajkę o smogu” autorstwa Magdaleny Bąkowskiej. W celu podsumowania działań prowadzonych w ramach projektu, przygotowano gazetkę informacyjną przy wejściu do przedszkola.

Dodatkowo w Przedszkolu Nr 2 od wielu lat prowadzone są działania mające na celu ochronę środowiska w tym także ochronę powietrza atmosferycznego. Dzieci wspólnie
z rodzicami biorą udział w akcji zbierania makulatury, puszek aluminiowych i zakrętek do specjalnych pojemników znajdujących się w przedszkolu. Ilość zebranej makulatury i puszek jest zgłaszana do konkursów recyklingowych organizowanych przez Urząd Miasta Nowy Targ, a zakrętki plastikowe oddawane rodzicom chorego dziecka, którzy ze sprzedaży tych zakrętek pozyskują środki na jego rehabilitację.

W trosce o zdrowie dzieci w przedszkolu codziennie jest sprawdzana jakość powietrza na oficjalnej stronie miasta Nowy Targ oraz oznaczana na specjalnej tablicy. Wyjścia dzieci na zewnątrz w czasie pobytu w przedszkolu są uzależnione od jakości powietrza –
w przypadku złej jakości powietrza dzieci nie wychodzą na spacer.

Program edukacyjny „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców, którzy wykazywali podziw dla wiedzy zdobytej przez dzieci w czasie realizacji programu. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w proponowanych zajęciach i były w nie szczególnie zaangażowane. Program wzbogacił wiedzę dzieci na temat problemów związanych z ochroną powietrza oraz uświadomił konsekwencje pewnych zachowań. Wpłynął także na kształtowanie postaw antysmogowych dzieci oraz ich rodziców. Rozwinął wyobraźnię oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.

Print Informacja z dnia 16-04-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1609 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE