RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego
80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego
Fot. Piotr Rayski-Pawlik

Odbywająca się na początku lata impreza kajakowa od samego początku jej istnienia kojarzy się z Nowym Targiem, gdzie co roku w południe Święta Bożego Ciała rozpoczyna się obok Miejskiej Hali Lodowej.

Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym, bo po raz 80. kajakarze z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec i Węgier stanęli na starcie tej pięknej i historycznej już, największej i najstarszej w Europie wodniackiej imprezy. Z tej okazji warto poznać najważniejsze fakty z jej historii opracowane przez komandora Zbigniewa Mizerka na podstawie materiałów autorstwa Marka Lityńskiego.

Krótki rys historyczny
Międzynarodowego Spływu Kajakowego
im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu.

 

Po Dunajcu pływano najpierw łodziami i tratwami, a pierwsze nieśmiałe wyprawy kajakowe podjęto dopiero w latach dwudziestych XX wieku. W latach trzydziestych pojawiają się liczniejsze wycieczki klubowe. Pierwszą przystań Pienińskiej Sekcji Kajakowej otwarto na Dunajcu w 1933 r. w Szczawnicy (klub istnieje do dzisiaj pod nazwą Klub Sportowy „Pieniny” Szczawnica). Polski Związek Kajakowy organizuje w dniach 20-21 maja 1934r. I Międzynarodowy Wyścig Górski na Dunajcu, w którym na trasie z Nowego Targu do Nowego Sącza bierze udział ponad sto zawodniczek i zawodników z Polski, Austrii, Czechosłowacji i Niemiec, aby walczyć o Międzynarodowe Górskie Mistrzostwo Polski.

Zaznaczyć trzeba, że w przedwojennym kajakarstwie nie było wyraźnego rozróżnienia między wyczynem sportowym i turystycznym oraz między zawodnikiem
i turystą , a zawody rozgrywano w naturalnym środowisku górskiej rzeki, nie budując do tego sztucznych torów. Górski wyścig kajakowy na długim dystansie był konkurencją, w której o końcowym sukcesie decydowała nie tylko siła mięśni, lecz również obycie z „białą” wodą, oraz umiejętność odczytania jej zmiennego przebiegu. Zawody te miały mieszany charakter sportowo-turystyczny aż do 1938r., gdy odbyła się ich ostatnia przedwojenna edycja.

Po wojnie wznowiono zawody w 1947r. pod nazwą Kajakowe Górskie Mistrzostwa Polski. Od następnego roku w dwuetapowym spływie biorą udział zorganizowani turyści w ilości 50 osad, dla których opracowano specjalny regulamin. W ten sposób narodziła się turystyczna edycja tego początkowo sportowego przedsięwzięcia. Po rozwiązaniu w 1950 r. Polskiego Związku Kajakowego i powstaniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przez kilka lat spływ odbywał się jako „Ogólnopolski Spływ Dunajcem PTTK”. W 1954r. w dwudziestolecie pierwszego spływu zorganizowano potężną imprezę o nazwie „Ogólnopolski Festiwal Turystyczny”, który obok kajakarstwa objął również turystykę pieszą, kolarską i motorową. Ważną i symboliczną datę stanowi rok 1955 ponieważ w tym roku w Spływie uczestniczył ks. prof. Karol Wojtyła, późniejszy biskup, kardynał i papież ogłoszony 27 IV Świętym Janem Pawłem II. Zwiększająca się z roku na rok liczba uczestników spływu wymuszała zmiany regulaminowe, zmierzające w kierunku podniesienia atrakcyjności i rangi imprezy.

W 1958r. PTTK i reaktywowany w 1956r. Polski Związek Kajakowy wspólnie organizują przy pomocy Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz redakcji „Echa Krakowa” spływ pod obecną nazwą, czyli „Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu”. Była to w sumie od początku trwania 17 edycja, a wzięło w niej udział 750 uczestników. Spływ w następnym roku osiągnął maksimum rozpiętości trasy, która zaczynała się w Czarnym i Białym Dunajcu, a kończyła koło Tęgoborza na sztucznym Jeziorze Rożnowskim. Jednak już w 1960 r. powrócono do starej trasy oraz jednolitego czasu trwania imprezy. W 1961 r. spływ przekroczył 1000 uczestników, a w 1971 r. osiągnął liczbę 2000 kajakarzy, stając się ówcześnie najbardziej masową imprezą kajakową na świecie. W latach dziewięćdziesiątych liczba uczestników zmalała do 700-800 osób na jednym spływie. Łącznie w historii spływu przewinęło się przez niego ponad 70 tysięcy kajakarzy.

W 1962 r. odbył się pierwszy spływ Popradem z Leluchowa do Starego Sącza. Imprezę tę połączono w 1965 r. ze spływem Dunajcem pod nazwą „Tydzień Dzikich Wód”, udostępniając w ten sposób każdemu kajakarzowi w Polsce zorganizowane przepłynięcie w jednym tygodniu najpiękniejszych odcinków tych malowniczych rzek górskich.

Od swego zarania Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu był imprezą o ugruntowanej popularności w świecie kajakarzy, a udział w nim stał się nobilitacją potwierdzającą wysokie kwalifikacje wodniackie. Człowiekiem, który doprowadził tę imprezę do tak wielkiej rangi był Tadeusz Pilarski, który pełnił funkcję komandora MSKnD przez ponad 30 lat. Pan Tadeusz był duszą i motorem tej imprezy. Każdą wolną chwilę poświęcał swej wodniackiej pasji. Zebrał wokół siebie ludzi, którzy dzielili jego entuzjazm i zapał. Wspólnie stworzyli sławną imprezę, na którą po dzień dzisiejszy przyjeżdżają uczestnicy z wielu odległych krajów. Zmarłemu w 1984r. Komandorowi Pilarskiemu, wybranemu w 1982r. w uznaniu zasług za szerzenie turystyki kajakowej na Prezydenta Komisji Turystyki Międzynarodowej Federacji Kajakowej, poświęcono odsłoniętą w 1999r. w Kątach nad Dunajcem pamiątkową tablicę.

Charakterystycznym rysem MSKnD jest fakt kultywowania w turystycznej imprezie walki sportowej. W trakcie spływu rozgrywane są dodatkowe konkurencje o charakterze sportowym: slalom, pływanie na czas, wyścigi drużynowe i indywidualne. Kryształowy Puchar Dunajca to od lat najcenniejsza w Polsce nagroda kajakowa dla turystycznego zespołu klubowego, który zdobędzie pierwsze miejsce. Jeżeli do przedstawionych walorów organizacyjnych dodamy walory krajoznawcze, jakie oferuje uczestnikom najpiękniejsza górska rzeka Polski uzyskamy odpowiedź na pytanie, gdzie tkwi tajemnica nieprzerwanego sukcesu tej imprezy.

Opracowano
na podstawie materiałów
autorstwa Marka Lityńskiego

Print Informacja z dnia 08-07-2014, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4238 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE