X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 47
Filmowy świat Wojciecha Jachymiaka

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy z Nowego Targu. Mieszka na Kowańcu, ma owce, pszczoły, gra na skrzypcach. Zrealizował już kilka ciekawych produkcji filmowych, np. Therion, Mitzwah, Monoski. Jego mistrzem jest reżyser Andrzej Tarkowski.

Z Wojciechem Jachymiakiem, reżyserem dokumentu "Redyk Karpacki" rozmawia Adam Kitkowski.

Prapremiera Twojego najnowszego filmu „Redyk Karpacki" odbyła się w Zakopanem w dniu, w którym Ukraina miała podpisać dokument stowarzyszeniowy z Unią Europejską. Czy widzisz w tym jakąś symbolikę?

Można się tej symboliki doszukać. Uważam, że każdy artysta, a filmowiec szczególnie powinien być o krok do przodu w stosunku do rzeczywistości, która ma się wydarzyć. Ukraina jednak nie podpisała i ja w filmie pokazałem jedna z przyczyn braku woli przyłączenia się „Europy" a nie bycia w „Azji" - tzn. brak pasterstwa na Huculszczyźnie i w całym kraju.

Dlaczego podjąłeś ten temat, czy tylko, by powiedzieć światu, że tam jest owa platońska katastrofa cywilizacji?

Ja szukam tematów, które tworzą „środowisko" filmowe. Dowiedziałem się, że jest Redyk od jednego z baców. I postawiłem sobie zasadnicze pytanie - czy temat jest filmowy. Jest to pewna monotonia, gdyż można powiedzieć, że pasterze sobie idą, a owce się pasą i nic więcej. Ale zapomniałem, że Karpaty są dziś nieod-kryte i że pasterz jest ciekawą osobą. Tym filmem chcę opowiedzieć w „prosty sposób" - czyli uniwersalny, że każdy człowiek niesie w sobie jakąś prawdę.

Czy Piotr Kohut jest reprezentatywny dla środowiska pasterskiego w Polsce, a może w Karpatach?

Piotr, moim zdaniem, jest bardzo wyjątkowy, być może nie do końca jest reprezentatywny, ale jest ciekawy i to nie tylko filmowo. On niesie w sobie pewną tajemnicę. On „dopuszcza", przybliża ludzi do siebie, ale zostawia część tajemnicy - swojej osobowości bez wyjaśnienia, zostawia ją dla siebie. Jeśli mamy bohatera, to mamy film. Zaczynając pracę nad „Redykiem Karpackim" nie wiedziałem, że znajdę bohatera. Znalazłem dwóch. Wymieniam myśli z Józefem Michałkiem „sprzężeniem zwrotnym", analiza kim jest pasterz i co z sobą niesie.

Jaka jest konstrukcja Twojego dzielą dokumentalnego, czy pozwala na kontynuację?

Ten film jest dziełem zamkniętym, bo motyw początkowy jest też na końcu. Ale mogę zacząć historię od środka. Jest mój film zbudowany jak wiersz. Każda strofa może stać się następnym, innym dziełem.

A co z tą „akcją" w filmie?

W filmie nie jest ważne dokąd idzie redyk i czy coś się wydarzy „niusowego", np. niedźwiedź zaatakuje stado. Ważne jest jaką refleksją żyją pasterze i jakich spotykają ludzi - czy będzie w nich zmiana. Na tym się skupiam.

Dlaczego tak mocno w filmie eksponowana jest muzyka?

Jeśli miałbym wybrać coś w życiu jeszcze raz, to byłbym muzykiem. Gram na skrzypcach z wyboru, gram dla przyjemności. Muzyka jest najlepszym sposobem budowania energii, obrazowania (podkreślania) ważnych momentów w filmie. Tym bardziej, że jak pasterz nie wędruje z owcami to gra. 1 on się uspakaja i one też.

Kiedy będzie oficjalna premiera filmu?

Oficjalna premiera filmu „Redyk Karpacki" będzie na przełomie stycznia i lutego 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

Odejdźmy od obrazu „Redyk Karpacki". Co wolisz - dokument czy film fabularny?

Nie ma to dla mnie znaczenia, pewnie dla współczesnego widza łatwiejsza w odbiorze jest produkcja fabularna. Dla mnie ważna jest historia, opowieść o kimś, o jakimś problemie.

Film dokumentalny nie wymaga ekipy realizatorskiej. Wolę przy „dokumencie" pracować sam. Ale lubię też pracować z ekipą. Tak było przy realizacji „Mitzwah" (dobry uczynek).

A właśnie, ten film otrzymał nagrodę, jaką?

To prawda, kilka dni temu film otrzymał Grand Prix za najlepszy polski film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Human Doc". Jest to mój największy sukces. Za ten film otrzymałem też nagrodę na festiwalu w Mołdawii - wka-tegorii praw człowieka i handlu ludźmi.

Jaki będzie następny film dokumentalny?

Następny obraz to dokument o wojnie w Gruzji i udziale prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wiem jaki będzie tytuł - „Przyjaźń w cieniu Kremla" Film realizuję razem z Maciejem Gabrysą.

Czekamy na finał, kiedy?

Uśmiecha się i mówi: wkrótce.

Dziękuję za rozmowę. Do zobaczenia podczas kolejnego pokazu filmu dokumentnego „Redyk Karpacki".

Dziękuję i serdecznie zapraszam! na pokaz filmu, który odbędzie się w najbliższą sobotę 21 grudnia o godzinie 18.00 na Rynku w Nowym Targu.

Print Informacja z dnia 04-02-2014, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2024 razy
Źródło: Goral.info więcej z tej kategorii (Goral.info)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE