Szanowni Mieszkańcy,
Informuję, że Rada Miasta Nowy Targ podjęła niezwykle istotną Uchwałę Nr XXXIII/330/2026 z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Miasta Nowy Targ.
Jest to najważniejszy dokument przestrzenny w naszym mieście, przygotowany w ramach ogólnokrajowej reformy planowania przestrzennego. Zastępuje on dotychczasowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Co to oznacza w praktyce? Plan Ogólny jest aktem prawa miejscowego o charakterze wiążącym. Wyznacza on w obrębie miasta konkretne strefy planistyczne (np. mieszkaniowe, usługowe, zieleni, otwarte) oraz określa m.in. maksymalną wysokość budynków, powierzchnie zabudowy czy minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej.
Od tej pory wszystkie nowe Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) bądź ich zmiany oraz wydawane decyzje o Warunkach Zabudowy (WZ w terenach bez planu miejscowego) muszą być zgodne z ustaleniami przyjętego Planu Ogólnego.
Kiedy plan wchodzi w życie i gdzie go sprawdzić? Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego (Dz. Urzęd. Województwa Małopolskiego z dnia 23 czerwca 2026r. poz. 3515) czyli 8 lipca 2026 r.
Z pełną treścią dokumentu, który jest wyłącznie w formie danych przestrzennych, każdy mieszkaniec może zapoznać się już teraz:
- w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) pod linkiem https://bip.nowytarg.pl/6695/dokument/15402. Plik gml można przeglądać za pośrednictwem dedykowanej przeglądarki danych przestrzennych https://aplikacje.gov.pl/app/gov_xml_validator/ lub
- osobiście w Wydziale Rozwoju i Urbanistyki Urzędu Miasta Nowy Targ, w godzinach pracy urzędu.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy aktywnie włączyli się w proces tworzenia tego dokumentu poprzez składanie wniosków i udział w konsultacjach społecznych. Wspólnie stworzyliśmy fundament pod mądry i uporządkowany rozwój naszego miasta.
Grzegorz Watycha
Burmistrz Miasta