RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 106
Aktywni wierni w pasywnym kościele
Aktywni wierni w pasywnym kościele
Fot. Piotr Rayski-Pawlik

PLEBISCYT. Mało, kto, wie, że w stolicy Podhala - Nowym Targu -jest pierwszy w Europie kościół, w którym uwzględniono najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego.

- To pierwszy pasywny - jak mówią specjaliści - obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji, jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy są niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc - mówi proboszcz parafii pw. bł. Jana Pawła II ks. Jan Karlak - jeden z liczących się kandydatów w konkursie na Proboszcza 2013 Roku Małopolski.

W pasywnym kościele modlą się ludzie, których trudno nazwać pasywnymi w powszechnie przyjętym znaczeniu tego słowa Wystarczy spojrzeć na stronę internetową parafii pw. bł. Jana Pawła II w Nowym Targu, żeby się przekonać, iż nie ma dnia, aby w salkach na plebanii nic się nie działo. Grupy modlitewne, chórki, kręgi biblijne trudno zliczyć na palcach obu rąk. Parafia jest znana m.in z tego, że odbywają się tu cieszące się popularnością archidiecezjalne przeglądy pieśni religijnej.

Parafianie twierdzą, że duża w tym zasługą pracujących tam kapłanów na czele z proboszczem. Jako dowód można podać wyniki corocznego liczenia wiernych. W tej stosunkowo młodej parafii - utworzono ją w 2006 r. - na niedzielne msze św. chodzi z roku na rok więcej ludzi. Liczba tych, którzy systematycznie przystępują do komunii św. w ciągu ostatnich 6 lat podwoiła się!

Proboszczowi i parafianom udało się w rekordowo krótkim czasie - 3,5 roku - zbudować kościół. Bryłę świątyni można dostrzec z drogi wiodącej z Zakopanego do Krakowa. Kościół został bardzo umiejętnie wkomponowany w otoczenie, budynek zaprojektowano tak, by jego kształt sprzyjał racjonalnemu gospodarowaniu ciepłem.

Poświęcenie kościoła odbyło się w 2011 roku. Kamień węgielny został przywieziony z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, jako dar papieża Benedykta XVI dla parafii na Równi Szaflarskiej.

Niebawem może się okazać, że ta nowotarska parafia zyska kolejne wyróżnienie. W plebiscycie naszej gazety na Najlepszą Parafię Małopolski zajmuje - jak dotąd - trzecie miejsce. Ponieważ głosować można jeszcze przez osiem dni, kolejność wśród liderów może się zmienić. Wszystko zależy od naszych Czytelników.

Zatem, głosujcie na Proboszcza i Wikariusza 2013 Roku oraz Najlepszą Parafię Małopolski! Przysyłajcie kupony, wysyłajcie SMS-y oraz e-maile. Głosy można oddawać do dnia 6 września 2013 r.

Wszyscy kandydaci, których zgłosiliście do udziału w naszym plebiscycie, zasługują na Wasz głos!

GRAŻYNA STARZAK

Print Informacja z dnia 30-08-2013, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3505 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE