RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 96
Rok z dobrymi perspektywami

CHEMOBUDOWA KRAKÓW SA. 55 lat doświadczeń na wymagającym rynku budowlanym. Krakowska Chemobudowa należy do grona nielicznych już firm, które mają ponad 60-letni dorobek. Jej początki związane są z utworzeniem w roku 1948 roku, a zatem 55 lat temu, Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego nr 3.

To już, oczywiście, historia. Z punktu widzenia zarządzających firmą istotniejsze są warunki, w jakich funkcjonuje ona obecnie. Ostatnie lata, mimo widocznej na rynku dekoniunktury, zarząd Chemobudowy Kraków SA ocenia jako udane.

Pełny portfel zamówień

- W roku 2011 odnotowaliśmy bardzo wysoki poziom sprzedaży - stwierdza Edward Suchan, prezes Chemobudowy Kraków SA. - Udało nam się wówczas zrealizować kontrakty o wartości około 220 mln złotych. W ub. roku dał się nam we znaki kryzys i wartość kontraktów spadła o 30 proc. Mamy nadzieję, że jest to zjawisko przejściowe, gdyż portfel zamówień na ten rok już dzisiaj ma wartość ok. 170 mln złotych.

Chemobudowa Kraków w ostatnich dniach minionego roku podpisała kontrakt o wartości 13 mln zł na realizację stadionu w Nowym Targu. Największymi inwestycjami realizowanymi w Krakowie są - remont i rozbudowa Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu oraz osiedla mieszkaniowego przy ul. Wielickiej dla stołecznej firmy deweloperskiej WAN SA. Wartość każdego z tych kontraktów przekracza 50 mln złotych.

Co jest przyczyną, że nawet w tak trudnym okresie, gdy firmy ogłaszają upadłość i redukują zatrudnienie, Chemobudo-wa Kraków SA pozyskuje duże zlecenia? - Naszym zdaniem, składa się na to wiele przyczyn - stwierdza Andrzej Juszczyk, członek zarządu. - Decyduje zapewne dobra marka naszej firmy, jej ogromne doświadczenie, osobiste kontakty i przysłowiowy "łut szczęścia". W tym roku nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Jesteśmy przygotowani do realizacji kontraktów o łącznej wartości nawet ponad 200 mln złotych. Sytuacja, w każdym razie, nie zmusiła nas do redukcji zatrudnienia. Wręcz przeciwnie - zwiększamy je, poszukując fachowców do kreślonych typów robót.

Z powodzeniem funkcjonują zarówno oddziały firmy - nowosądecki i oświęcimski, jak niemiecki, który ma siedzibę we Frankfurcie nad Menem. - Dekoniunkturę w Niemczech odczuliśmy w roku ubiegłym, ale ten zapowiada się bardzo dobrze - stwierdza Edward Suchan. - Nie realizujemy może jakichś bardzo prestiżowych obiektów, jak miało to miejsce w latach minionych, gdy budowaliśmy we Frankfurcie drapacze chmur, ale zawarliśmy już pięć atrakcyjnych cenowo kontraktów na realizację obiektów przemysłowych oraz biurowców. Nasza obecność w Niemczech pozwoliła zbudować na tym wymagającym rynku silną markę firmy, co również procentuje z każdym rokiem.


Prestiżowe obiekty

Na przestrzeni 55-letniej działalności firma dała się poznać z realizacji dużych inwestycji. Te w Krakowie wpisały się bardzo dobrze w pejzaż architektoniczny miasta. Należy do nich m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, siedziba Radia Kraków, budynek Sądu Wojewódzkiego czy Ośrodek Sportu i Rekreacji "Kolna".

Firma budowała w kraju i za granicą między innymi duże obiekty przemysłowe oraz osiedla mieszkaniowe, m.in. "Cztery Korony" (nagroda Złotego Sokoła w konkursie o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku) czy Apartamenty Ludwinów. Obecnie w trakcie realizacji znajduje się zespół mieszkaniowo-usługowy Rua Bonita.

Zdaniem przedstawicieli Chemobudowy, sytuację na rynku inwestycyjnym mogą poprawić zapowiadane zmiany w Prawie budowlanym i Prawie o zamówieniach publicznych. - Dzisiaj mamy do czynienia ze zjawiskiem realizacji dużych inwestycji przez małe, nieprzygotowane do nich firmy, gdyż decyduje kryterium ceny - mówi Edward Suchan. - Nagminnym zjawiskiem jest też użyczanie im referencji przez duże podmioty, w zamian za udział w realizacji części robót. Skutki takich praktyk znamy na przykładzie perturbacji związanych z budową autostrad czy stadionów. Nie są to dobre praktyki, gdyż wiążą się z ogromnym ryzykiem. Nam też zdarza się, że nie jesteśmy w stanie sprostać niektórym warunkom przetargu i siegamy po pomoc wyspecjalizowanych firm, jednak nie tworzymy sytuacji, które nas przerastają i którym nie bylibyśmy w stanie podołać.

(JM)

Print Informacja z dnia 18-01-2013, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 3390 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE