RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 64
U ochotników - wybrane władze, doposażane jednostki

III Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nowym Targu zakończył się wyborem zarządu i komisji rewizyjnej.

Na czele zarządu przez 5 kolejnych lat będzie stał prezes Jan Kuczkowicz, wspomagany przez dwóch wiceprezesów: druha-posła Edwarda Siarkę (jednocześnie prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP) i druha Józefa Leję - komendanta OSP w gminie Czarny Dunajec.

Od lewej: komendant powiatowy PSP st. kpt. Mariusz Łaciak, wiceburmistrz Nowego Targu Jan Kolasa, druh Mieczysław Olcoń, druh Jan Kuczkowicz, druh i poseł Edward Siarka, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Józef Galica Fot. Anna Szopińska

 

Sekretarzem została druhna Łucja Rak - pani prezes Zarządu Gminnego OSP w Szczawnicy, a funkcję skarbnika będziepełnił Stefan Chowaniak - prezes OSP w gminie Nowy Targ. Członkami Zarządu - ze strażackiego grona - są zastępca komendanta wojewódzkiego st. bryg. Józef Galica i komendant powiatowy PSP st. kpt. Mariusz Łaciak. Ponieważ statut umożliwia dokooptowanie do zarządu jeszcze osób spoza strażackiej braci, gremium zostało zasilone przez burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza i starostę Krzysztofa Fabera.

Komisja rewizyjna będzie działała w składzie: Bogusław Giełczyński - prezes, Ryszard Domaradzki - zastępca, Kazimierz Jańczy, Piotr Kowalik i Jan Nowak.

Do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego powiat nowotarski wprowadza trzy osoby: prezesa Kuczkowicza, posła Siarkę i wiceprezesa Leję.

Zjazd przyjął tzw. uchwałę programową na trzecią kadencję, która zawiera wszystkie wytyczne do działania w kwestiach: szkoleń, zaopatrzenia w sprzęt, remontów remiz, pomocy dla wysłużonych strażaków, prowadzenia młodzieżowych drużyn pożarniczych, organizowania uroczystości oraz turniejów wiedzy pożarniczej itd.

Na 102 jednostki OPS działające w powiecie nowotarskim 21 weszło do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i korzysta z pieniędzy resortu spraw wewnętrznych, dzielonych przez komendanta głównego PSP, potem przez komendantów wojewódzkich. Środki, które trafiają do ochotniczych struktur w powiecie pochodzą też od firm ubezpieczeniowych i z centrali Związku OSP. Jest to w sumie 50 pieniędzy, jakie przeznacza się na zakup motopomp, pomp szlamowych, agregatów prądotwórczych, aparatów ochrony dróg oddechowych, pił, ubiorów bojowych i mundurów. Powiat nowotarski ma na to ok. 40 tys. zł rocznie.

Z pieniędzy inwestycyjnych dofinansowywane są natomiast zakupy wozów ratowniczo-gaśniczych. Wicekomendant Galica mówił o 20 takich nabytkach dla ochotniczych jednostek w Małopolsce, z tego - trzech dla powiatu nowotarskiego. Po 100 tys. z Komendy Wojewódzkiej trafi do OSP Kowaniec w Nowym Targu, do OSP w Szaflarach i w Piekielniku.

Procedura określająca stan wyposażenia jednostek należących do Krajowego Systemu, liczbę aparatów powietrznych zwiększyła z dwóch do czterech na jednostkę. Do końca roku aparaty zamówione w czerwcu będą już w remizach. Koszt jednego takiego aparatu sięga 4 tys. zł. W przyszłym roku natomiast nie powinno już być problemu z wymaganym przeglądem aparatów i napełnianiem butli - tę usługę i dla zawodowej, i dla ochotniczej straży ma wykonywać ta sama firma.

Statystyka zdarzeń, które wymagały pomocy strażaków w obszarze całego powiatu mówi, że w tym roku, do końca września, było ich 1085. OSP i PSP uczestniczyły wspólnie w 20 procentach akcji. 45 procent brała na swoje barki zawodowa straż, a 35 procent - ochotnicza. Procenty same pokazują, jak znacząca jest rola OSP. Jeśli w ubiegłym roku akcji było zdecydowanie więcej, bo do końca grudnia aż 2042, to z powodu kolejnych fali powodzi.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 04-10-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2982 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE