RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Minister ocali "skrzywdzony" projekt Szlaku dookoła Tatr?

Dzisiaj do Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego pójdzie poselska interwencja w sprawie projektu rozpoczynającego tworzenie Szlaku dookoła Tatr - największego dotychczas przedsięwzięcia polsko-słowackiego.

Interweniują wspólnie posłowie Andrzej Gut-Mostowy - przewodniczący polsko-słowackiej grupy parlamentarnej i Ireneusz Raś - wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

A dawne torowisko, po którym ma biec Szlak - niszczeje... Fot. Anna Szopińska

 

Czy możliwa jest ponowna wnikliwa analiza projektu i jego ponowna ocena, która umożliwi dofinansowanie tej cennej i unikatowej w skali współpracy polsko-słowackiej inicjatywy? - pytają minister Bieńkowską posłowie zaangażowani w obronę kilkuletnich wspólnych wysiłków samorządów Polski i Słowacji.

Mniej parlamentarna, bo pełna oburzenia, niepokoju i poczucia krzywdy była atmosfera podczas niedawnego spotkania przedstawicieli uczestników projektu w nowotarskiej siedzibie Euroregionu "Tatry". Informacja o niezakwalifikowaniu do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak dookoła Tatr" dotarła na Podhale 11 stycznia. Żal był tym większy, że projekt przygotowywany on był "z wielkim wysiłkiem i wysokim profesjonalizmem" przez 13 partnerów z obu stron granicy pod przewodnictwem Gminy Czarny Dunajec, która pełni rolę partnera wiodącego. Ponieważ było to już drugie podejście wnioskodawców i ostatnie rozdanie pomocowych środków - złe wieści wzbudziły duże zdziwienie i zaniepokojenie.

Projekt ścieżek rowerowych (w sumie 58 km po obu stronach granicy, z tego prawie 23 km po polskiej stronie) jest bowiem pierwszym etapem ogromnego i ważnego projektu Szlaku alternatywnych dróg okalającego całe Tatry, eksponującego i promującego walory historyczne, krajobrazowe i przyrodnicze regionu. Z polskiej strony miedzy planowany jest odcinek Nowy Targ - Sucha Hora, ze słowackiej mają powstać ścieżki w obszarze Spisza, Liptowa, Orawy.

"Ta zakrojona na niespotykaną dotychczas skalę inicjatywa, będąca efektem wieloletniej współpracy samorządów polskich i słowackich zlokalizowanych na trasie wynoszącej ponad 250 km stała się kluczową inwestycją popartą przez Polsko-Słowacką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Transgranicznej na posiedzeniach w 2004 i 2008 roku, a także wpisaną we Wspólną Polsko-Słowacką Strategię Rozwoju Euroregionu "Tatry" na lata 2008-2015, która została przyjęta przez XIV Kongres Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" - argumentują interweniujący posłowie. "Ponadto w roku 2010 na XVI Kongresie Euroregion podjął uchwałę, w której rekomendował ten projekt do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-RS 2007-2013".

Wskazują też na wzorcową współpracę transgraniczną 13 partnerów ze strony polskiej i słowackiej, wpisującą się ponadto dokładnie w priorytety unijnego dofinansowania. Przygotowanie projektu było bardzo pracochłonne i kosztowne, bo poprzedziło go opracowanie studiów historyczno-kulturowych, przyrodniczo-krajobrazowych i architektoniczno-urbanistycznych dla znacznego obszaru. Teraz 9 z 13 partnerów projektu ma gotową dokumentację techniczną i pozwolenia na budowę, co oznacza gotowość do realizacji.

 Z efektów budowy ścieżek mogłaby korzystać 140-tysięczna populacja mieszkańców Podtatrza, do tego dodać jeszcze turystów odwiedzających ten rejon, a rocznie jest to rzesza kilkumilionowa. Projekt jest zresztą obliczony na stworzenie jeszcze lepszej turystycznej koniunktury wokół Tatr. Takie komunikacyjne i rekreacyjne novum to też poważny impuls do rozwoju. Projekt ścieżek uwzględniał także budowę wspólnej strony internetowej, miał być spoiwem dla rozwijającej się sieci szlaków rowerowych, konnych w sąsiadujących miejscowościach. Zimą trasy te zmieniałyby się w narciarsko-biegowe. Zrozumiała jest więc dezaprobata samorządów-uczestników dla niskiej oceny wniosku przez ekspertów.

Komitet monitorujący przysłał te poszczególne oceny ekspertów gminie Czarny Dunajec. Wnioski są zaskakujące: tylko 14,66 na 20 możliwych punktów za "wpływ transgraniczny", mimo współpracy kilkunastu partnerów z obu stron granicy; tylko 5,33 na 10 możliwych punktów za "wpływ na sytuację grupy docelowej", podczas gdy "nie trzeba być ekspertem, by stwierdzić, jakie korzyści płyną dla mieszkańców i regionu z realizacji takiego przedsięwzięcia". Ocena 5,33 (na 10 możliwych) dotyczy także "jakości budżetu" projektu, który z takim pietyzmem był przygotowywany kilka lat.

- Po rozstrzygnięciu konkursu nazwiska ekspertów nie powinny już być utajniane - twierdzi wójt Szaflar, Stanisław Ślimak, co dobrze nie wróży oceniającemu "panelowi"...

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 25-01-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3496 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE