RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59
Co mówią niebieskie karty

W Nowym Targu zadziała teraz Miejski System Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - radni przyjęli go na dwa lata, a główny cel to zmiana postaw mieszkańców wobec przemocy, zwiększenie skuteczności działań różnych instytucji i organów ścigania. To także nadzieja na pozyskanie środków zewnętrznych. A problem jest duży, agresywność domowych tyranów - coraz większa.

Przejmujący dziecięcy rysunek z konkursu plastycznego na temat rodziny Fot. Anna Szopińska

 

- Statystyki policji są pełne takich przypadków, lecz do ośrodków pomocy trafia mniej spraw, ponieważ kobiety wycofują się ze składania zeznań i ostatecznego karania sprawców przemocy - czytamy we wstępie do Miejskiego Systemu. - Istnieje przyzwolenia na przemoc w różnych środowiskach i grupach społecznych, a to utrudnia podejmowanie działań.

O rozmiarach zjawiska - choć też nie całkowitych, bo część groźnych przypadków przemocy pozostaje ukrytych w domowych czterech ścianach - najwięcej może powiedzieć wydział prewencji nowotarskiej Komendy Powiatowej Policji.

Jak informuje jego naczelnik, Robert Siemek, z prawie 1200 interwencji domowych podejmowanych w ubiegłym roku, przypadków przemocy domowej było 262. Z tego prawie 100 odnotowano w samym mieście, a 164 - na wsiach.

Liczba pokrzywdzonych przez domowych okrutników - niestety, obojga płci - znacznie przekroczyła pół tysiąca. Pokrzywdzonymi w 280 przypadkach były kobiety, w 59 - mężczyźni. Reszta tych, którzy doznali urazów psychicznych i fizycznych obrażeń to dzieci lub osoby starsze. Małoletnich ofiar przemocy było 158, a w wieku od 13 do 18 lat - 67.

Sprawców przemocy naliczyła w ubiegłym roku policja 268, wśród nich było też 6 kobiet.

- W większości przypadków wystarczyło, żeby radiowóz pojawił się przed domem i agresor się uspokajał, a kobiety twierdziły, że już jest w porządku - mówi naczelnik Siemek. - Zatrzymań jednak nie udało się uniknąć - do policyjnej izby trafiło z powodu dopuszczania się przemocy w rodzinie 105 mężczyzn i 3 kobiety. Te 3 panie wliczają się do 165 osób zatrzymanych pod wpływem alkoholu.

Przypadków, w których konieczne było udzielanie pomocy medycznej ofiarom przemocy w rodzinie, naliczyła policja w ubiegłym roku 28. Były to przeważnie pobicia i zasinienia. Ale obrażenia odniosło też 21 sprawców, ponieważ agresorzy i furiaci często sami się okaleczają, np. rozbijając szyby.

Skutkiem interwencji związanych z przemocą w rodzinie wszczęto 69 postępowań z art. 207 KK, ale zarzuty potwierdziły się w trakcie przesłuchań tylko w 47 przypadkach. Dlaczego?

- Zdarza się, że kobiety po rozmowie z mężem wycofują się i nie chcą ścigania ani ukarania sprawcy - dodaje naczelnik prewencji. - A jeśli najbliższa osoba nie żąda ścigania - sprawa jest umarzana. Coraz więcej jest jednak osób, które zgłaszają przypadki przemocy, świadomość społeczna jest coraz większa. Wychodzą na jaw sprawy trwające np. 10 lat, kiedy kobieta z dziećmi jest wyrzucana z domu.

Funkcjonariusze interweniujący w przypadkach przemocy domowej wypisują tzw. niebieską kartę, rozpoczynając w danej rodzinie systematyczne, comiesięczne kontrole. Trwają one, dopóki przemoc nie ustanie. W przypadku stwierdzenia biedy, brudu, bezrobocia - policjanci zawiadamiają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

Koordynatorem nowotarskiego systemu jest właśnie Ośrodek Pomocy Społecznej, który oferuje krzywdzonym pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, a realizatorzy programu o także Urząd Miasta, miejska komisja profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, Sąd Rejonowy i Prokuratura, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, szkoły, przedszkola, placówki służby zdrowia, organizacje pozarządowe. Wszyscy wymienieni będą współpracować dla powstrzymania przemocy.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 01-04-2010, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2976 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE