RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 49
Zastój w ścieżkach rowerowych

Nowy Targ nie ma zgód właścicieli prywatnych działek na poprowadzenie nowych lub poszerzenie istniejących tras dla jednośladów.

Pod znakiem zapytania stoi złożenie wspólnego wniosku o unijne dofinansowanie budowy ścieżek rowerowych przy najbliższym naborze - wynika z odbytego w Nowym Targu spotkania przedstawicieli miasta oraz gmin Nowy Targ i Czarny Dunajec.

Na drogach publicznych rowerzyści bezpieczni nie są... Fot. Anna Szopińska

 

- Wszyscy jesteśmy na etapie kończenia dokumentacji technicznej - mówi wiceburmistrz Nowego Targu, Jan Kolasa. - Natomiast gminy będą się musiały zastanowić, kto będzie dla słowackiej strony partnerem wiodącym. Miasto pełniło do tej pory rolę koordynatora, doprowadzając sprawę do etapu podpisania przez gminy umów na wykonanie projektów i złożenia wspólnego wniosku. Na dziś - żaden z samorządów nie jest jeszcze w stu procentach gotowy, a Nowy Targ jest najmniej zaawansowany.

W poprzednim naborze wniosek na dofinansowanie budowy ścieżek rowerowych (mających być częścią potężnego Szlaku dookoła Tatr) został złożony, lecz - w przypadku miasta - bez pozwolenia na budowę. Dofinansowania ten wniosek nie uzyskał "z braku środków", za mało zebrawszy punktów przy ocenie. Ponowny nabór miał być ogłoszony w grudniu, dotąd jednak ogłoszony nie jest, co wróży, że termin się przesunie. Wiadomo natomiast, że zmienione będą kryteria naboru. W praktyce oznacza to, że wniosek też trzeba będzie zmienić, bo w poprzedniej wersji złożyć się go nie da. Projekty gmin trzeba zebrać, opisać gminy i pokazać efekt końcowy. Tym efektem końcowym mają być połączenia obszaru ścieżkami rowerowymi. Ścieżki po polskiej stronie mają wychodzić na Słowację od zachodu do Suchej Hory, a od wschodu - przez Niedzicę w kierunku Kieżmarku. Tymczasem ciągłości nie ma.

Nowy Targ boryka się z brakiem zgód właścicieli prywatnych działek na poprowadzenie nowych lub poszerzenie istniejących ścieżek. Dotyczy to prawie każdego z kilku odcinków w obszarze miasta. Dla Czarnego Dunajca - najbardziej z trzech samorządów zaawansowanego - problemem jest uzgodnienie przebiegu ścieżek z ograniczeniami, jakim podlegają tereny "Natury 2000". Czarny Dunajec stoi też przed ewentualnością ponoszenia kosztów przesunięcia telekomunikacyjnego światłowodu. Miasto jest na etapie negocjacji z właścicielami działek i dokonywania zmian w projekcie.

Na prośbę gmin uczestniczących w projekcie Nowy Targ ma się zwrócić do Euroregionu "Tatry" z prośbą, by przejął on rolę wiodącą. Musi się też odbyć spotkanie ze stroną słowacką, żeby podhalańskie gminy wiedziały, jak zaawansowani są partnerzy "zza miedzy". Poprad i Tatrzańska Łomnica też już posunęły się w swoich przygotowaniach do budowy ścieżek.

- Istniejąca koncepcja problemu nie rozwiązuje, bo nie da się według niej poprowadzić ścieżek - mówi wiceburmistrz Kolasa. - Na przeszkodzie stoją sprawy własnościowe i - w iluś miejscach - inne wykorzystanie terenu. Poza tym dla żadnej z gmin to przedsięwzięcie nie jest priorytetem. Ale jeszcze spróbujemy.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 02-12-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2907 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE