X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 52
Najwięcej lutników pochodzi z Podhala
Najwięcej lutników pochodzi z Podhala
Fot: Anna Szopińska

Ponad setka absolwentów świętowała przez dwa dni 50-lecie Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych. Kulminacją obchodów było sobotnie spotkanie w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta.

- Wybieraliśmy potem różne studia: muzyczne, plastyczne, techniczne, ale gdyby nie ta szkoła, kondycja lutnictwa nie byłaby dziś taka, jaka jest, czyli dobra - mówił dr Andrzej Łapa, lutnik i prorektor Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Uczestników rocznicowego zjazdu było ponad stu.

Przypominając, ilu starań wymagało stworzenie w tej uczelni wydziału lutniczego i jak w 1957 r. organizowano I Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego.

Wspominano przy jubileuszowym zjeździe pierwszego lutnika na Podhalu - Andrzeja Bednarza - i jego najzdolniejszego ucznia - Franciszka Mardułę, który po przeniesieniu działu lutnictwa z Zakopanego do Nowego Targu i utworzenia Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych został kierownikiem warsztatów i nauczycielem zawodu. Rodzinne tradycje kontynuuje jego syn Stanisław.

Miał co wspominać długoletni dyrektor TBIL, Józef Staszel, prezentując się jako "je dyny chyba w Polsce dyrektor nie mianowany przez partię, ale wybrany przez grono".

- Cieszę się, że was tylu tu widzę, ale jeszcze bardziej cieszyłbym się, gdyby szkoła istniała - mówił lutnik z No wego Targu, do dziś prymista muzyki Małych Śwarnych i wychowawca wielu roczników grającej młodzieży.

Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych działało w stolicy Podhala przez 16 lat, od roku 1959 do 1975. Warsztaty i narzędzia przeniesiono do Zakopanego.

- PZPR i krakowskie kuratorium oświaty dlatego zdecydowały o likwidacji Technikum, że był zbyt duży rozdźwięk między rozgłosem, jakiem cieszyła się szkoła, a stanem baraku, w którym funkcjonowała - wyjaśnił Józef Staszel. - Zlikwidowano ją w sposób cichy - nie dając pieniędzy na kolejny rok, a mnie przeniesiono służbowo do Technikum Mechanicznego. Bo jestem inżynierem. Ja tę szkołę kochałem, starałem się uratować, wyszedłem z dwoma ciekawymi wnioskami - jeden dotyczył rozszerzenia edukacji w zakresie lutnictwa, drugi - polepszenia warunków lokalowych.

Dziś lutnictwo jest działem w zakopiańskiej "Kenarówce", a na wyższym szczeblu kształci lutników poznańska Akademia Muzyczna. Podhalanie pozostają niekwestionowanymi mistrzami w tworzeniu instrumentów ludowych. Z Zakopanego i Nowego Targu wywodzi się nie mniej niż połowa lutników działających w Polsce.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 14-09-2009, opublikowana przez: Administrator (eb) była czytana 4726 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE