RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 152
Nauczą młodych, jak odmawiać alkoholu

W Nowym Targu ci, którzy uczą się do egzaminu na prawo jazdy, uczestniczą również w wykładach i warsztatach poświęconych problemowi alkoholu i picia przez kierowców. Zajęcia, mimo że nie są obowiązkowe, cieszą się ogromną popularnością w śród kursantów. Teraz już sami właściciele szkół jazdy zgłaszają się do organizatorów i proszą, żeby i ich kursantów objąć programem.

Wszystko po to aby młodych ludzi, którzy za kilka miesięcy usiądą za kierownicą, przestrzec przed łączeniem picia alkoholu z prowadzeniem samochodu. Początkowo cała akcja miała być jednorazowa, ale efekty były na tyle zachęcające, że pomysłodawcy szkolenia postanowili je kontynuować.

– Zajęcia dzielimy na trzy części–tłumaczy Marcin Jagła, pomysłodawca szkoleń dla kierowców.

– Na spotkaniach z młodymi ludźmi specjaliści obalają pewne mity, które cały czas funkcjonują w naszym społeczeństwie.Wciąż bowiem uważa się, że małe piwo można wypić i potem siąść za kierownicą. Nic bardziej mylnego –już taka ilość alkoholu możne odbić się na naszej sprawności, a policja może jąwykryć podczas badania alkomatem. Są też tacy, którzy uważają, że kawa działa trzeźwiąco.Owszem,jeśli ją wypijemy po alkoholu, nie będziemy senni, lecz dalej będziemy pijani.

Podczas warsztatów z kandydatami na kierowców terapeuci i policjanci rozmawiają też o łatwych do rozszyfrowania metodach zamaskowania wcześniejszego picia alkoholu. – Policjanci z drogówki mówią młodym ludziom wprost, że jeśli zatrzymany do kontroli kierowca żuje gumę miętową czy jakiegoś cukierka, od razu jest podejrzany – wyjaśnia Jagła.

– Obowiązkowo badany jest alkomatem, bo takie zachowania sprawiają wrażenie, że coś chce ukryć. Kursanci spotykają się nie tylko z policjantami, ale i z terapeutami, którzy na co dzień zajmują się uzależnieniami od alkoholu.

– Staram się tym młodym ludziom wyjaśnić,dlaczego czasem sięgamy po alkohol– mówi Tadeusz Waradzyn, terapeuta uzależnień z Nowego Targu. – Uczę ich, że można na imprezie nie wypić, odmówić kolegom, mi może to nie jest modne i popularne. Warto założyć sobie odrazu, że jeśli będę wracał samochodem, to na spotkaniu ze znajomymi nie piję.

– Łatwiej mi będzie mówić „nie” – mówi nam Sławek, 18- letni nowotarżanin i uczestnik kursu. – Na mnie największe wrażenie wywarły zdjęcia z wypadków drogowych, których sprawcami byli pijani kierowcy. Tych obrazów nigdy chyba nie zapomnę.

(Przemysław Bolechowski)

Print Informacja z dnia 08-09-2009, opublikowana przez: Administrator (eb) była czytana 1907 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE