RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 229
Marek Fryźlewicz – odznaczony pośmiertnie

Wieczorna Msza św., sprawowana 3. Maja w murach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, zgromadziła całe grono przyjaciół zmarłego przed rokiem byłego burmistrza Marka Fryźlewicza. Po jej zakończeniu na ręce wdowy Doroty zostały przekazane przyznane pośmiertnie wysokie odznaczenia.

Uroczystego i patriotycznego charakteru koncelebrze sprawowanej przez kapłanów związanych ze śp. burmistrzem przydały też odnowienie ślubów jasnogórskich i obecność sztandarów, przedstawicieli władz miasta, powiatu, Rycerzy Kolumba, Związku Podhalan, Akcji Katolickiej, nowotarskiej OSP.

Poczty sztandarowe

Najdłużej urzędującego burmistrza w powojennej historii Nowego Targu, zasłużonego dla miasta i regionu, z pasją dokumentującego historię małej ojczyzny, ocalającego pamięć o zasłużonych nowotarżanach, pomysłodawcę i organizatora Kwesty Nowotarskiej, jednego z pierwszych członków Ludźmierskiej Rady Rycerzy Kolumba, zaangażowanego w działania Akcji Katolickiej i w Radę Duszpasterską przy parafii – wspominał jego wieloletni przyjaciel, ks. Kazimierz Kubat SDS:

– Do niego w sposób szczególny odnoszą się słowa naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, aby przekazać następnym pokoleniom wspólne dobro, to jest Ojczyznę”. To bardzo piękne, że właśnie 3. Maja w taki sposób honorujemy śp. Marka. Ten Złoty Krzyż Zasługi jest wyrazem uznania dla jego pracy, ale obok mamy Medal Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, przyznany przez biskupa Ordynariatu Polowego – ks. Józefa Guzdka. O ile Krzyż Zasługi czci Marka jako społecznika, burmistrza, człowieka żyjącego i pracującego dla Miasta, o tyle ten drugi Medal ukazuje Marka jako człowieka, który był wierny sobie i Bogu przez całe swoje życie.  Wystarczy przypomnieć, że przez wiele lat, prawie do ostatniego swojego dnia, uczestniczył codziennie w Mszy św. o godz. 8 rano. Był człowiekiem, który charakteryzował się – tak, jak patron Medalu – jakąś głęboką wewnętrzną uczciwością, rzetelnością, odwagą i obroną prawdy. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w latach osiemdziesiątych był dla nas tym wzorem odwagi stawania w prawdzie i obrony prawdy. Oczywiście nie chcę beatyfikować Marka, ale myślę, że również dla niego był to jeden z wzorów w życiu codziennym. Był człowiekiem uczciwym, rzetelnym, integralnym w sprawach moralnych i religijnych. Był bezkompromisowy. Te dwa odznaczenia ukazują Marka w całości – jako ojca, męża, brata, człowieka, katolika i Marka jako burmistrza. Niech odpoczywa w pokoju.

Stan zdrowia uniemożliwił uczestnictwo w uroczystości inicjatorowi uhonorowania Marka Fryźlewicza wysokiej rangi odznaczeniami, czyli prof. Stanisławowi Hodorowiczowi. Reprezentował go natomiast syn, dr Maciej Hodorowicz, prezes Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 Złoty Krzyż przyznany przez Prezydenta RP, na ręce małżonki Doroty, przekazał jako reprezentant władz państwowych, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Medal Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki wręczył jej natomiast Arkadiusz StefaniakGuzik, prezes nowotarskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Wszystkim, którzy starali się o przyznanie odznaczeń, zorganizowali uroczystą Mszę św. i dowiedli pamięci swoją obecnością, Dorota Fryźlewicz dziękowała, zaznaczając:

– Jestem pewna, że Marek, gdyby żył, byłby bardzo dumny i wdzięczny, a te odznaczenia chciałby dedykować wszystkim tym, którzy pracowali z nim wspólnie na rzecz naszej Ojczyzny. Mam świadomość, że pamięć ludzka jest zawodna, ale jestem też przekonana – i dzisiejsza uroczystość o tym świadczy – iż Nowotarżanie nie zapomną tych rzeczy, które stworzył, do których tak wiele serca wkładał. Chodząc ulicami miasta, można zobaczyć wiele przykładów na to, ile pracy, zaangażowania w swoim życiu poświęcił Nowemu Targowi. Chciałam przytoczyć słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna Kennedy’ego, które dla Marka miały szczególne znaczenie, a powinny być też wyryte w sercu każdego z nas: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

(asz)

Print Informacja z dnia 04-05-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1388 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE