RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 56
"Moja droga" wirtualna wystawa o Notariuszu Janie Trybulcu w ramach EDD

Przez dwa kolejne weekendy tj. 12/13 oraz 19/20 września 2020 r. w całej Polsce odbywają się wydarzenia kulturalne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Kolejna 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywa się pod hasłem przewodnim: „MOJA DROGA”.

Z tej okazji przygotowałem i udostępniam Państwu wirtualną wystawę historyczną zatytułowaną „Moja droga … Radomyśl - Krościenko - Nowy Trag - Łososina Górna.  Jan Trybulec (1842-1896) notariusz, działacz społeczny i samorządowy.”

Na ekspozycji przybliżam sylwetkę niezwykle zasłużonej postaci: notariusza i działacza społecznego, którego droga życiowa i zawodowa związana była z kilkoma miejscowościami w tym m.in. Krościenkiem nad Dunajcem czy Nowym Targiem i Zakopanem. Jakkolwiek jego zasługi dla społeczności tych miast były znaczące, dziś jest on niemal zupełnie zapomniany. Spoczywa na niewielkim starym cmentarzu w Łososinie Górnej w pow. limanowskim z dala zarówno od swoich rodzinnych stron jak i miejsc związanych z jego działalnością społeczną i zawodową. Przy okazji kolejnej edycji EDD, którego hasłem przewodnim jak już wspomniano jest „Moja droga”, przypominam drogę Jana Trybulca – notariusza, działacza społecznego i samorządowego z Radomyśla, gdzie się urodził do Łososiny Górnej, gdzie spoczęły jego doczesne szczątki.

Wystawa przygotowana została w ramach Projektu edukacyjno-naukowego: Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w krajobrazie kulturowym parafii p.w. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej,  realizowanego w oparciu o Stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020/II.

 

Robert Kowalski

Łososina Górna, 12 września 2020 r. 

Print Informacja z dnia 14-09-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 510 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE