RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 44
Efekt inwestycji MPEC-u – odczujemy w styczniu

Inwestycje MPEC-u prowadzone przez lato i jeszcze do tej pory pozwoliły na wyeliminowanie ok. 60 pieców węglowych. Do miejskiej sieci ciepłowniczej zostało lub zostanie podłączonych ok. 70 budynków, w tej liczbie jest dziesięć obiektów użyteczności publicznej: punktów usługowych, szkół, urzędów.

Wejście miejskiej sieci w ulice pozwoliło zlikwidować 20 pieców przy ul. Na Równi i jest to 70 procent systemów grzewczych na linii tego ciepłociągu. Trwają prace związane z przyłączaniem budynków przy ul. Krzywej i przy Placu Słowackiego. Konkretnie – trwa montaż węzłów cieplnych. W listopadzie zostanie przyłączony budynek PZU i sąsiadujący z nim budynek „Społem”. Do tych budynków – w większości jednorodzinnych lub kamienic – ciepło z MPEC-u zacznie płynąć w nowym roku. Natomiast tam, gdzie sieć istnieje – MPEC zagęszcza przyłącza.

– Tak jak tłumaczyłem mieszkańcom, którzy się niecierpliwią, bo już chcieliby korzystać z miejskiego ciepła, nie mamy obsady z gumy, a pracownicy są w stanie montować 2 – 3 węzły cieplne dziennie – wyjaśnia prezes MPEC-u, Grzegorz Ratter. – Myślę, że od 1. stycznia te budynki będą już ogrzewane ekologicznym ciepłem.  

Również Hala Lodowa, Urząd Miasta i dwie szkoły – od 1. stycznia przejdą na miejskie grzanie.

Oczywiście przyłączenie każdego obiektu trzeba rozliczyć z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, wykazując efekt ekologiczny.

– To, o czym się mówi w mieście, że nie jesteśmy ekologiczni, bo spalamy miał węglowy, nie do końca jest prawdą – dementuje prezes Ratter. – Po pierwsze – Narodowy Fundusz, rozpatrując nasz wniosek, dokładnie prześledził sprawy związane z ekologia, ponieważ to on kupuje efekt ekologiczny. A po drugie – w perspektywie trzyletniej, do 2023 roku – będziemy miasto ogrzewali w większości ciepłem geotermalnym. Nasze filtry pracują teraz ze sprawnością 99 procent, natomiast w domach jednorodzinnych tych filtrów nie ma, więc każda tona spalonego węgla to ok. 20 kg pyłu i popiołów, które trafiają w atmosferę.

W MPEC-u z jednej tony miału powstaje niespełna kilogram popiołu. Poza tym temperatura spalania w granicach 1.200 stopni praktycznie całkowicie eliminuje szkodliwy benzopiren.

Docelowo oczywiście miejski system ciepłowniczy – skutkiem doprowadzenia geotermalnej magistrali – stanie się znacznie bardziej ekologiczny.

Tegoroczne inwestycje MPEC-u sprawią, że do atmosfery nie trafi tej zimy 7,5 tony pyłu, 71 ton popiołu, ok. 9 ton związków siarki i aż 160 ton dwutlenku węgla. Taki powinien być efekt ekologiczny, jednak tej spodziewanej ulgi nie poczujemy przed końcem roku.

(asz)

Print Informacja z dnia 15-11-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1200 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE