X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 347
Od Wyszehradu do Wyszehradu - łączą nas wspólne dzieje

NOWY TARG. Święta Kinga z węgierskiej dynastii Arpadów, jako żona Bolesława Wstydliwego i Jadwiga Andegaweńska na naszym tronie. Pełne cnót władczynie już u zarania państwowości łączyły historie Polski i Węgier. 

Kiedy górale mieli Janosika, to Słowacy Ondraška. Kiedy Węgrzy na fali Wiosny Ludów wzburzyli się przeciwko cesarskiej władzy, ostatnim wodzem ich powstania narodowego był Polak – Józef Bem. 

Tych związków jest całe mnóstwo, a najważniejsze wątki pokazuje wystawa „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która zgościła w Muzeum Drukarstwa.

Nim 21 plansz dotarło do stolicy Podhala, można je było oglądać w kilkunastu miastach czeskich, polskich, węgierskich i słowackich. Od ponad trzech lat wystawa zainaugurowana w warszawskim Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, wędruje po Europie i innych państwach. Pokazywana była m.in. w Starej Lubowli, w popradzkim Archiwum Państwowym na Słowacji, w indonezyjskiej Dżakarcie, w Parlamencie Estonii czy w węgierskim Egerze. Do nas trafiła ze słowackiego Kieżmarku. Jest to już jej druga bytność w stolicy Podhala, gdyż pierwszy raz - zaraz po warszawskiej premierze, w kwietniu 2016 roku - gościła w Muzeum Podhalańskim, towarzysząc wyszehradzkiej konferencji.

Dlatego honory domu pełnili na wernisażu burmistrz Grzegorz Watycha, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie – Adrián Kromka, i zastępca primatora zaprzyjaźnionego Kieżmarku – Karol Gurka. Nie brakło też władz starościńskich i euroregionalnych, reprezentowanych przez Bogusława Waksmundzkiego.  

Autorką scenariusza transgranicznej wystawy jest dyrektorująca warszawskiemu Archiwum Polskiej Akademii Nauk Hanna Krajewska. Reprodukcje pozwalają niemal dotknąć  najcenniejszych archiwaliów z państwowych zbiorów Polski, Węgier, Czech i Słowacji. A Wyszehrad – niegdyś miejsce słynnych monarszych zjazdów pojawił się ponownie w historii Europy Środkowej przy okazji utworzenia Grupy Wyszehradzkiej.

Wystawa w wizualnym skrócie obrazuje rozwój stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców Polski (Kazimierza Wielkiego), Czech (Jana Luksemburczyka) i Węgier (Karola Andegaweńskiego) w Wyszehradzie w 1335 i 1338 roku.

Klamrą zamyka tych kilka wieków wspólnej historii spotkanie prezydentów Polski (Lecha Wałęsy) i Czechosłowacji (Václava Havla) oraz premiera Węgier (Józsefa Antalla) w Wyszehradzie, w lutym 1991 r. Wtedy to została podpisana Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej oraz Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. Deklaracja ta zapoczątkowała współpracę Państw Wyszehradzkich.

Wystawa przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla Państw Wyszehradzkich, takie jak: wojny z osmańską Turcją, powstania narodowo-wyzwoleńcze, II wojnę światową, opór wobec władzy komunistycznej po 1945 r. czy też przełomowy rok 1989. Upamiętnia postaci wspólnych monarchów, władczyń i świętych, których kult szerzył się w Europie środkowej. Do tego dochodzą bohaterowie narodowi i ludowi, wybitne postacie ze świata sztuki.

Ta wspólnota dziejów i historii przemian jest ważna i cenna, tym bardziej, że jej współczesny kontekst to współpraca lokalnych społeczności na pograniczach i realizowane tam projekty. Właśnie one pozwoliły na powstanie takiego miejsca jak Muzeum Drukarstwa czy odrestaurowanie Wieży Wodnej przy stacji PKP w Nowym Targu.

Politycznym sensem istnienia Grupy Wyszehradzkiej jest natomiast to, by – mimo pewnych różnic – państwa Europy środkowej w szerszej wspólnocie europejskiej mówiły jednym głosem i żeby, wzmocniony wspólnotą dziejów i interesów, brzmiał on mocniej i skuteczniej.

Wernisaż w salach na piętrze Muzeum Drukarstwa, umilili swoim występem „Mali Hyrni”. Na ich taneczny popis, niestety, brakło już miejsca. Ale wystawę można zwiedzać codziennie – w spokoju i bez tłoku. Towarzyszy jej ekspozycja „Łączy nas woda”, która wkrótce pojedzie do Instytutu Słowackiego w Warszawie.

(asz)

 

Print Informacja z dnia 29-10-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 960 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE