RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 183
Narodowe Święto Niepodległości - uroczysta akademia z odznaczeniami dla zasłużonych

Już dziś rozpoczęły się w Nowym Targu oficjalne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w wyjątkowym, jubileuszowym roku. Uroczysta akademia zorganizowana w sali widowiskowej MOK stała się okazją do wręczenia odznaczeń. Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu odebrali dzisiaj: Janina Marcińczak-Maślanka, Dorota Kret, Jan Krzak i Tadeusz Japoł. 

Cztery pamiątkowe medale wręczono paniom: Marcie Łapczyńskiej, Elżbiecie Kolusz, Bernadecie Szumal i Beacie Korczak-Kuzak. "Życzę Wam, naszemu miastu, naszym rodzinom, aby nasza ukochana Ojczyzna była wolna, silna, otwarta i bezpieczna, a Polacy – szczęśliwi i solidarni" - mówił w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski.

 

Zanim wręczono odznaczenia, prowadzący uroczystość dyrektor MOK Bolesław Bara odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, odśpiewano też wspólnie Hymn Narodowy przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej. Podczas uroczystości, na scenie wyeksponowany był prezent od prezydenta Andrzeja Dudy – polska flaga, która jutro, podczas głównych uroczystości, zawiśnie na nowotarskim rynku. Centralną część scenografii stanowił podarowany przez państwa Giżyckich gobelin z polskim godłem – z ciekawą, ok. 110-letnią historią. 

Piękne, wzruszające przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski. 

-Analiza dziejów dawnych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili się wywiązywać z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako największego dobra. Dlatego nawet w chwilach najcięższej próby, Polacy nigdy przed nikim nie byli na kolanach, nie szczędzili w tych latach wysiłku, aby wnieść własny wkład w tworzenie nowej Europy – Europy, którą współtworzymy od chrztu Polski, której broniliśmy zbrojnie i pod Legnicą, i pod Wiedniem, i pod Warszawą. Stulecie Niepodległości Polski jest najlepszym czasem, aby o tym przypomnieć – mówił w wystąpieniu Andrzej Rajski. Zakończył je cytatem św. Jana Pawła II („Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie”) i złożył wszystkim życzenia w przededniu jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości:  – Życzę Wam, naszemu miastu, naszym rodzinom, aby nasza ukochana Ojczyzna była wolna, silna, otwarta i bezpieczna, a Polacy – szczęśliwi i solidarni. 

Medalami za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu przyznanymi decyzją Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu uhonorowano: Tadeusza Japoła, jedną z legend nowotarskiego hokeja i wzorcowego działacza sportowego, dra Jana Krzaka – lekarza pulmonologa, samorządowca i społecznika z bardzo długim stażem, Dorotę Kret – pełną pasji i inicjatywy nauczycielkę muzyki, założycielkę działającego przy MOK Studia Piosenki Septyma oraz Janinę Marcińczak – Maślankę – artystkę, która doszła do perfekcji i osiągnęła fantastyczne efekty w malarstwie na szkle.

Wręczono też cztery pamiątkowe medale, przyznane na wniosek dyrektora MOK Bolesława Bary dla: Elżbiety Kolusz,instruktorki i animatorki zajęć dla najmłodszych „Mini Akademia Przedszkolaka”, Beaty Korczak-Kuzak – instruktorki tańca w działającym przy MOK zespole „Party-tura”, Bernadety Szumal – kierowniczki zespołu regionalnego Mali Śwarni oraz Marty Łapczyńskiej – zasłużonej dyrygentki, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nowym Targu. 

Medale zasłużonym wręczali burmistrz Grzegorz Watycha i Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski. Odznaczeniom towarzyszyły silne wzruszenia, jak również niespodzianki. Z własnej inicjatywy, dziewczynki z Septymy zaśpiewały specjalnie dla Doroty Kret „Powrócisz tu” Ireny Santor, z muzyczną niespodzianką i gratulacjami dla Bernadety Szumal pojawili się też Mali Śwarni, podczas odznaczania Tadeusza Japoła, na scenie zjawiły się trzy pokolenia hokeistów w klubowych koszulkach, a głos zabrał Czesław Borowicz.

Odznaczenia dla pracowników samorządowych z długoletnim stażem, zwyczajowo wręczane z okazji Święta Niepodległości, przyznane zostaną w innym terminie z uwagi na nieobecność wojewody, który bierze udział w ogólnopolskich obchodach Święta Niepodległości.

Całość zwieńczył koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu – zabrzmiały bardziej i mniej znane pieśni patriotyczne w przepięknych aranżacjach na chór i orkiestrę, były też występy solowe śpiewaków, w tym pieśń „Ej dziewczyno, ej niebogo”, wykonana w damsko-męskim duecie. 

Jutro – ciąg dalszy uroczystości: uroczysta Msza św. w kościele NSPJ, Marsz Wolności na nowotarski rynek, występy nowotarskich chórów i orkiestry, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a późnym popołudniem – „Z biało-czerwoną przez wieki” – koncert galowy z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Wystąpią Nowotarżanie dla Nowotarżan: Jagoda Kret, Andrzej Lichosyt, Beata Bełtowska „Beti”, Justyna Pustówka,  Magda Ćwiertnia, Magda Panek oraz Wiktoria Węgrzyn – Lichosyt

/os

Print Informacja z dnia 12-11-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2681 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE