X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
Burmistrz na Placu Kombatantów - "Niech pamięć pozostanie" (galeria)

Nowotarskie obchody upamiętniające 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej miały miejsce najpierw w kościele Świętej Katarzyny, a później na Placu Kombatantów pod ścianą "Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego". Tegorocznym obchodom towarzyszyło dodatkowo otwarcie wystawy historycznej w Muzeum Podhalańskim.

Uroczystości 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i Poległych o godz. 10:30 w kościele Świętej Katarzyny. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz na Plac Kombatantów pod ścianę „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego”, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje oraz orkiestra.

Zgromadzonych witał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Bolesław Bara odczytując wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o … [chłopcu polskim]” oraz cytując słowa św. Jana Pawła II.

Kolejnym elementem uroczystości było odśpiewanie Hymnu Polski przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje. Obecni byli przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, władze powiatu z Urzędującym Członkiem Zarządu Bogusławem Waksmundzkim, senator Jan Hamerski, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Kombatantów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje służb mundurowych, harcerze, uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i średnich oraz liczne związki.

– „Coraz mniej jest między nami świadków tych wydarzeń, żołnierzy, którzy walczyli z bronią w ręku o odzyskanie wolności przez naszą ojczyznę. Ale pamięć niech pozostanie – pamięć, która nas ma motywować do tego, żeby pokój i wolność były zawsze przed nami, w naszych myślach i naszą troską” – mówił podczas uroczystości Burmistrz Grzegorz Watycha.

W ramach części artystycznej zaprezentowała się grupa wokalna „Septyma”. Na koniec udano się do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego na otwarcie wystawy pt. „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy” organizowanej w ramach programu „Nowy Targ na drodze ku Niepodległości – nowotarżanie w walce o suwerenność Polski”.

Print Informacja z dnia 03-09-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1256 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE