X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 94
Józef Bednarczyk - społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej

Już po raz czwarty uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu przystąpili do realizacji projektu w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tym razem licealiści zajęli się edukacyjnym tematem „Józef Bednarczyk – społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej”.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem już od 24 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, jak również aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Temat tegorocznego posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży – „Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej” jest bezpośrednio związany z rokiem jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W ramach realizowanego przez nowotarskich licealistów projektu, we wtorek tuż przed świętami, w sali regionalnej MOK odbyła się dyskusja na temat postaci Józefa Bednarczyka, posła na Sejm Ustawodawczy oraz posła na sejm I kadencji. W spotkaniu, prócz uczniów II liceum, ich historyczki Katarzyny Wyrobek i dyrektor Beaty Tarnowskiej, uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele Związku Podhalan, Powiatowego Centrum Oświaty, Muzeum Podhalańskiego i PPWSZ, jak również rodzina Jóżefa Bednarczyka. Spotkanie było okazją do przedstawienia jego działalności parlamentarnej, znaczenia Sejmu Ustawodawczego 1919-1922 i Sejmu I kadencji 1922-1927 oraz sytuacji gospodarczej II Rzeczypospolitej, ale nie tylko.

Stało się także inspiracją do rozmowy na temat obecnych możliwości rozwoju powiatu nowotarskiego, jak również miejscem niesamowitego spotkania kolejnych pokoleń Bednarczyków – prawnuczek i praprawnuczek, które wcześniej się nie znały, a teraz miały okazję zamienić kilka słów. Był to bardzo wzruszający moment spotkania.

Oprócz dyskusji, w ramach autorskiego projektu dwójki uczniów klasy II – Karola Masłowskiego i Konrada Chronowskiego – przeprowadzono wcześniej ankietę wśród mieszkańcow powiatu, sprawdzającą stan wiedzy na temat Józefa Bednarczyka i jego dokonań. Zorganizowano też plenerową sesję zdjęciową, stylizowaną na lata 20-te XX wieku.

/os

Print Informacja z dnia 04-04-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1587 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE