X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 40
Uroczystości Upamiętniające 76 rocznicę Napaści ZSRR na Polskę

17 września 2015 roku odbyły się w Nowym Targu uroczystości upamiętniające 76 rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz obchodzony w tym dniu Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętej Katarzyny w Nowym Targu gdzie modlono się za Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Po Mszy pod Krzyżem Katyńskim przemawiali: Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Posłowie na Sejm RP Anna Paluch oraz Edward Siarka. Apel Poległych odczytał Dowódca Pocztów Sztandarowych Franciszek Sołtys. W miejscu pamięci delegacje parlamentarzystów, władz lokalnych, instytucji, organizacji i szkół złożyły wieńce i wiązanki.

W Stolicy Podhala w  76 rocznicę Agresji ZSRR na Polskę, oraz w obchodzonym 17 września Światowym Dniu Sybiraka oddano cześć tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Dzięki ich ofierze możemy żyć w wolnym kraju, w nowej rzeczywistości. Nie wolno nam zapominać o tragicznej lekcji historii. Nie wolno nam zapominać o ofiarach tych mrocznych czasów: ofiarach totalitaryzmu, sowieckich deportacji i zbrodni. Musimy pamiętać o tych, którzy im się przeciwstawiali, często za cenę własnego życia. Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej, wywózkach w głąb Związku Sowieckiego o przymusowej, wyniszczającej pracy w łagrach. Pamiętamy o wszystkich ofiarach agresji sowieckiej na Polskę. Pamiętamy o nich i o ich rodzinach, które przez wiele lat doświadczały udręki związanej z koszmarem przeszłości. Prawda o "Golgocie Wschodu" nie może być skrywana. Pamięć o niej powinna służyć nie otwieraniu,  lecz zabliźnianiu ran.

W imieniu organizatorów uroczystości składamy podziękowania wszystkim jej uczestnikom za pamięć o 17 września. Dziękujemy duchowieństwu, parlamentarzystom, przedstawicielom władz lokalnych, radnym powiatowym i miejskim, rodzinom ofiar, przedstawicielom instytucji, organizacji, służb mundurowych oraz szkół. Dziękujemy Miejskiemu Nauczycielskiemu Chórowi „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Dziękujemy pocztom sztandarowym, dziękujemy pełniącym Wartę Honorową pod Ścianą Pamięci i Krzyżem Katyńskim funkcjonariuszom Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu. Dziękujemy mieszkańcom Miasta i Powiatu Nowotarskiego za pamięć o 17 września.

(Powiatowe Centrum Kultury)

Print Informacja z dnia 18-09-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2291 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE