RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 42
Ochrona powietrza atmosferycznego dla zdrowia nas wszystkich

Gmina Miasto Nowy Targ na podstawie przyjętej uchwały Rady Miasta Nowy Targ z dnia 22 października 2012 roku nr XXIV/193/2012 w sprawie regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Nowy Targ na dofinansowanie zadań związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie miasta Nowy Targ dofinansowuje działania proekologiczne polegające na wymianie starych pieców węglowych na ekologiczne media grzewcze takie jak gaz, olej, energię elektryczną czy pompę ciepła. Powyższe działania mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście.

Niestety wpływ na stałe pogarszanie jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ ma użytkowanie dużej ilości starych pieców węglowych służących do ogrzewania budynków.

Zużytkowaniem tradycyjnych kotłów węglowych wiążą się też często stare przyzwyczajenia, niejednokrotnie obejmujące spalanie wszystkiego co tylko możliwe, w tym różnego rodzaju odpadów. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przy spalaniu w naszych przydomowych paleniskach do powietrza atmosferycznego emitowane są różnego rodzaju gazy, których szkodliwość dla zdrowia zależna jest od tego co wrzuciliśmy do pieca. Pamiętajmy, że paląc odpadami, powodujemy pozorną oszczędność, narażając przede wszystkim nas samych, innych domowników oraz sąsiadów na śmiertelne choroby. Aby zachować zdrowie i życie zastanówmy się co wrzucamy do pieca i nigdy nie palmy odpadów (w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych, folii, gum, opon czy skór) oraz za wszelką cenę nie pozwólmy robić tego sąsiadom.

Stare i wyeksploatowane piece węglowe cechują się dużo mniejszą sprawnością, co przedkłada się bezpośrednio na zaniżenie produkcji ciepła w naszych domach, a także zwiększenie emisji pyłów i dymów do powietrza atmosferycznego. Zwiększa się przy tym także użycie stosowanego paliwa, a efekt jest ciągle niezadowalający. Tam gdzie obecnie nie ma możliwości wymiany starego pieca węglowego na innego rodzaju ekologiczne medium grzewcze, w celu poprawy sprawności pieca, wydłużenia efektu spalania na jednym zasypie, a także znacznego zmniejszenia produkcji pyłów i sadzy, rozwiązaniem może być zastosowanie prostej metody tzw. górnego spalania węgla. Dla zainteresowanych szczegółowe zasady tej metody zostały opisane na stronie www.czysteogrzewanie.pl. Pod tym adresem dostępne są również wszelkie informacje na temat rodzajów kotłów węglowych c.o., jakości węgla, metod spalania węgla, jak palić w piecu itp. Można tam również znaleźć przystępne poradniki, materiały edukacyjno-ekologiczne związane z ograniczeniem niskiej emisji takie jak: plakaty, ulotki, banery,broszury, filmy i wiele wiele innych.

(Referat ds. Ochrony Środowiska)

Print Informacja z dnia 27-01-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4365 razy
Źródło: Sprawy Urzędu   więcej z tej kategorii (Sprawy Urzędu)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE