X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 209
Zerwane brzegi, łachy pośrodku nurtu

Wiosna odsłoniła potężne zniszczenia brzegów obu Dunajców. Spłycenie nurtu zagraża życiu biologicznemu.

Oprócz zniszczeń możliwych do w miarę szybkiego naprawienia, ubiegłoroczne fale powodziowe i nawałnice spowodowały bardzo niekorzystne zmiany w brzegach obu Dunajców oraz w samym nurcie.

Na obszarze Nowego Targu najmocniej odczuli to mieszkańcy Grela, którym woda rozlewająca się po polach na lewym brzegu potoku Czarny Dunajec zalewała też piwnice.

Zerwany brzeg, osuwisko i łacha w rejonie Samorodów Fot. Anna Szopińska

 

Natomiast tuż przy złączach Dunajców, czyli na Samorodach, naniesiony rumosz utworzył pośrodku nurtu potężną (kilkudziesięciometrowej długości, wysoką nieomal na metr) łachę żwiru i kamieni. W niektórych miejscach woda "urwała" od zeszłego roku kilka metrów brzegu i kolejne deszcze pogłębiają osuwisko. Jeśli zdarzą się dwa - trzy tygodnie bez deszczu i poziom wody się obniży - życie biologiczne na tym odcinku może zacząć zanikać. Na pewno martwi to wędkarzy, ale trwoży też spacerujących, którzy widzą zniszczenia.

Od paru wieków naniesiony materiał żwirowy i kamienny był z Dunajca wybierany i stanowił cenny budulec. Choć zdrowy rozsądek wskazywałby, że na pozyskaniu go nikt nie straci, a rzeka zyska, bo - pogłębiona - nie będzie rozlewać się tak szeroko, zrywając brzegi, to z dopuszczeniem takiego pozyskiwania jest duży problem...

W sprawie zabezpieczenia brzegów Czarnego Dunajca na wysokości Grela miasto już w ubiegłym roku występowało do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z siedzibą w Krakowie, ale - jak na razie - bezskutecznie.

- 300 tys. zł mamy w tym roku przewidziane na wykonanie udrożnienia w granicach Nowego Targu - jest taka szkoda zarejestrowana - potwierdza Tomasz Sądag, wicedyrektor krakowskiego RZGW. - Chodzi o potoki Biały Dunajec i Kowaniec. We wszystkich zamierzonych i potrzebnych działaniach jesteśmy wszakże ograniczeni finansowo, w poprzednim i w tym roku zdani jedynie na środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na rzeki mamy przeznaczone 28,5 miliona zł dla pięciu województw, a 75 procent uznanych szkód jest na terenie Małopolski, proporcjonalnie do tego przeznaczamy pieniądze. Z tych 28,5 mln zł 1,5 miliona zarezerwowane jest dla rejonu nowotarskiego i rozłożone na 21 zadań.

Dyrektor Sądag mówi jednak o szansie na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Funduszu Solidarności. Jest to ok. 400 milionów zł, a z tej sumy jedną czwartą wojewoda Stanisław Kracik stara się pozyskać dla Małopolski. Wtedy Nowotarszczyzna miałaby możliwość uzyskania 2,4 miliona zł na prace w korytach i na brzegach rzek, a liczba realnych do wykonania zadań powiększyłaby się o 30. Wówczas udałoby się wykonać roboty i na Dunajcach, i w korycie potoku Kowaniec.

- Nie blokujemy jednak wykonania tych prac komukolwiek - czy to samorządom, czy podmiotom prywatnym - mówi dyrektor Sądag. - Ale możliwe jest to tylko za zgodą właściciela - czyli nas - i wykonawca musi uzyskać pozwolenia wodno-prawne. Nawet specustawa nie wyłączyła pozyskiwania żwiru spod takiej procedury. Innej drogi nie ma... Tylko w 2 - 3 tygodnie po powodzi zgadzaliśmy się, by samorządy wykonywały prace w korytach rzek w trybie działań ratunkowych.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 27-04-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2450 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE