RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79
Kontrakt "dobrze rozdysponowany", a pacjenci z Podhala bez szans

Działalność oddziału neurochirurgii jest po dużym znakiem zapytania. Sytuacja jest dramatyczna. Dla ofiar wypadków narciarskich i samochodowych z tego terenu brakuje miejsc w krakowskich placówkach.

- Wydałem zarządzenie dla oddziału ratunkowego, że ofiary z urazami głowy mają być przekazywane do trzech placówek z oddziałami neurochirurgii, a więc: krakowskiej Kliniki Neurochirurgii, Szpitala Wojskowego i Szpitala św. Rafała - mówi doktor Krzysztof Sudoł, dyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, który nie otrzymał kontraktu z NFZ na ten rok, na funkcjonujący doskonale od dwóch lat oddział neurochirurgiczny.

Dyrektor wyjaśnia, że - niestety - jest źle. - Tak naprawdę, tutejszych pacjentów bierze tylko klinika, w której szefuje prof. Marek Moskała, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurochirurgii, mimo że tam chorzy leżą już czasem na korytarzu. W Szpitalu Wojskowym z reguły nie ma miejsc na intensywnej terapii, ale starają nam się pomóc. Natomiast do Szpitala św. Rafała trudno się dodzwonić, ale jeśli się uda, to mówią, że nie mają kontraktu z NFZ na oddział ratunkowy i OIOM. Nie przyjęli więc od nas jeszcze ani jednego wypadkowego pacjenta; wręcz twierdzą, że takich nie przyjmują - mówi doktor Krzysztof Sudoł.

Zarzut odpiera Marcin Mikos, rzecznik prasowy Szpitala św. Rafała w Krakowie. - Wśród blisko 100 pacjentów hospitalizowanych od początku roku w Oddziale Neurochirurgii Szpitala św. Rafała, byli pacjenci przyjmowani w trybie pilnym z terenu całej Małopolski, w tym m.in. z rejonu Nowego Targu, Zakopanego i innych miejscowości z Podhala - twierdzi. Zapewnia, że nie było sytuacji, w której oddział odmówiłby przyjęcia pacjenta i że Szpital św. Rafała spełnia wszystkie niezbędne warunki do leczenia pilnych przypadków neurochirurgicznych. Jak nam wyjaśnił podczas rozmowy rzecznik, brak kontraktu na OIOM nie ma większego znaczenia, bo mają oni stosowne umowy podpisane ze Szpitalem Żeromskiego.

Dramatu z neurochirurgią nie ukrywa jednak profesor Marek Moskała, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurochirurgii. Wyjaśnia, że jest zupełny brak uzgodnień z jego kliniką w sprawie dyżurów krakowskich placówek, które otrzymały z NFZ kontrakty na neurochirurgię. - My musimy przyjmować wszystkich pacjentów, a oni ich wybierają i nikt nie chce o tym mówić oficjalnie. Tymczasem dochodzi do sytuacji, że my nie mamy już gdzie położyć chorego. Wtedy koledzy z Nowego Targu szukają dla niego miejsca; dobrze - jak znajdzie się w pół godziny, gorzej - jak trwa to dłużej - stwierdza profesor Marek Moskała. Nie ukrywa, że wówczas następują u pacjenta często nieodwracalne zmiany. - Tymczasem warto dodać, że kontraktu nie daje się tylko na dane dziedziny z neurochirurgii, ale na wszystkie, począwszy od bardzo skomplikowanych urazów głowy. Profesor dodaje, że - jego zdaniem - NFZ liczy na to, że sprawa się jakoś sama rozwiąże. Tymczasem umowy zostały co prawda podpisane, ale bez możliwości ich egzekwowania...

Końcem ubiegłego tygodnia poseł Andrzej Gut Mostowy, zabiegający już od miesiąca o nowotarski oddział neurochirurgii w NFZ w Warszawie i w Ministerstwie Zdrowia, popierany przez GOPR-owców i TOPR-owców, otrzymał odpowiedź w tej sprawie z ministerstwa. Niestety, nie jest ona optymistyczna. Jakub Szulc, sekretarz stanu z Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia, że w związku z pismem posła zwrócił się o wyjaśnienia do Barbary Bulanowskiej, dyrektor Małopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ w Krakowie. Dyrektor zaś poinformowała, że nowotarski szpital w rankingu uplasował się na ostatniej pozycji, a środki zostały rozdysponowane pomiędzy pozostałych oferentów... Stwierdziła, też, że komisja konkursowa oceniła zakres realizowanych w szpitalu w ub.r. roku świadczeń i uznała, że można je wykonywać także w ramach oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. - Równocześnie dyrektor Małopolskiego OW NFZ zadeklarował zwiększenie w 2011 roku środków finansowych dla oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej szpitala, uwzględniającym możliwość rozliczenia większości świadczeń dotychczas wykonywanych w oddziale neurochirurgii - twierdzi Jakub Szulc z Ministerstwa Zdrowia. Poseł Andrzej Gut Mostowy mimo to zapewnia, że chce osobiście spotykać się z prezesem NFZ w Warszawie Janem Paszkiewiczem, by zabiegać o zwiększenie puli środków na neurochirurgię dla Małopolski.

Oddział neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II powstał z początkiem roku 2009. Kontrakt z NFZ opiewał zaledwie na ok. 700 tys. zł i został wyczerpany po dwóch miesiącach. Kontrakt na rok 2010 był wystarczający. Niestety, nie za wszystkie nadwykonia z roku 2009 NFZ zwrócił szpitalowi pieniądze. Na oddziale od początku pracowali doskonali specjaliści, był nowoczesny sprzęt wart kilka milionów złotych, a operacje prowadzone były nowatorskimi metodami. To tu wykonywano bowiem tak spektakularne operacje, jak np. guzów przysadki mózgu najnowocześniejszymi metodami - przez komorę nosa, czy operacje guzów głowy, krwiaków pourazowych i kręgosłupów. Pod koniec 2010 r. oddział nie otrzymał kontraktu na następny rok. Wywołało to oburzenie nie tylko pacjentów, ale i prof. dr hab. Marka Moskały z Kliniki Neurochirurgii w Krakowie, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii dla województwa małopolskiego. Swego niezadowolenia nie kryli GOPR-owcy i TOPR-owcy. Nie zawsze przy zapchanej zakopianc, czy mgle jest możliwy dowóz na czas pacjenta ze stoku czy wypadku do Krakowa.

Beata Szkaradzińska

Print Informacja z dnia 08-02-2011, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 4485 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE