RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 81
Zespół z Łodzi widzi szansę na zbilansowanie szpitala

POWIAT NOWOTARSKI. - Firma dokonuje szczegółowego przeglądu wszystkich obszarów naszej działalności - mówi dyrektor Marek Wierzba

Od połowy grudnia Podhalański Szpital Specjalistyczny korzysta z usług łódzkiej firmy konsultingowej A.M.G. Finanse. Koszt tych analiz i doradztwa to 50 tys. za kwartał, czyli za czas, na jaki została - przy akceptacji zarządu powiatu - podpisana umowa z konsultantami.

Szpitalne koszty to teraz przedmiot analiz i porównań Fot. Anna Szopińska

 

Powiatowi radni zgłaszali co prawda swoje wątpliwości do konsultingu zewnętrznego (np. czy nie istnieje obawa, że wykorzysta on informacje w kontaktach z konkurencyjnymi placówkami; czy nie lepiej byłoby powołać jakiś zespół lokalny lub wewnętrzny, który weźmie odpowiedzialność za skutki doradztwa), ale dyrektor Marek Wierzba jest zadowolony z poczynań konsultantów - "nie pierwszych i nie jedynych w tym szpitalu". Dziwi go nieco reakcja radnych, bo w niektórych jednostkach konsultanci zatrudnieni są na dłuższy czas i non-stop wspierają dyrekcję w zarządzaniu.

- Nam tak daleko idąca pomoc nie jest potrzebna, ale w niektórych obszarach - bardzo istotna - mówi. Np. na miarę udzielonych pełnomocnictw konsultanci prowadzą negocjacje z wierzycielami i tworzą harmonogramy spłat przeterminowanych należności. A jest to ok. 70 podmiotów, z którymi trzeba negocjować. W sytuacji, kiedy każdy chciałby rozmawiać z dyrektorem lub co najmniej jego pełnomocnikiem - jest to wymierna pomoc. Takiego wsparcia mamy więcej - choćby doradztwo przy specyfikacji zamówień na zakup leków czy sprzętu medycznego. Organizujemy przetargi, mimo to ponosimy przy zakupie znacznie wyższe koszty niż inne szpitale - to, że organizujemy przetargi, nie znaczy, że kupujemy optymalnie, bo jest to też kwestia ułożenia pakietu do danego przetargu. Chodzi o wiedzę, kto sprzedaje własne wyroby, a kto je sprowadza i zarabia na pośrednictwie. My takiej wiedzy nie mamy. Firma konsultingowa dokonuje szczegółowego przeglądu wszystkich obszarów naszej działalności metodą porównywania składników kosztowych z innymi jednostkami. Tłem porównawczym jest cała Polska, bo ta firma operuje w różnych placówkach i regionach.

Dyrektor szpitala nie tylko sam jest zadowolony, ale przypomina podległym pracownikom, że też mogą korzystać z usług specjalistów obecnych dwa razy w tygodniu, gdyż są to ekonomiści, lekarze, fachowcy od przetargów i środków unijnych. Co tydzień dostają oni zagadnienia i problemy do rozpracowania i udzielają wskazówek. Trzymiesięczną współpracę ma kończyć obszerny raport obejmujący wszystkie dziedziny szpitalnego życia.

Już teraz konsultanci zwracają uwagę, że udział kosztów osobowych w ogólnych kosztach szpitala nie powinien przekraczać 66-67 procent. W podhalańskim wynosi tymczasem 75 procent. - Wiemy, że musimy albo zmniejszyć obsadę albo mniej zarabiać - mówi dyrektor Wierzba. - Tego rodzaju wskazówek jest cała masa. Firmę znalazłem, kontaktując się z dyrektorami innych szpitali. Zaprosiłem przedstawicieli na spotkanie i bardzo dobrze orientowali się w całej materii. Mam nadzieję, że z ich pomocą skrócę czas do zbilansowania się działalności szpitala.

Pełnomocnik zarządu łódzkiej firmy konsultingowej Maciej Zabelski, pytany przez nas o realne szanse na to zbilansowanie, odpowiada: - W świetle przeprowadzonej analizy sytuacji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, na podstawie danych przekazanych przez komórki organizacyjne Szpitala oraz opierając się na dotychczasowym doświadczeniu i wiedzy ekspertów A.M.G. Finanse - widzimy możliwość zbilansowania placówki na koniec tego roku, pod warunkiem wdrożenia działań restrukturyzacyjnych.

 Zapewnia jednocześnie, iż nie ma obawy o przecieki danych do konkurencji, gdyż firma podpisuje z każdym swoim zleceniodawcą umowę o zachowaniu tajemnicy handlowej. Ponadto na terenie Małopolski, gdzie znajdują się jedyni konkurenci Szpitala do pieniędzy z NFZ - pracuje tylko dla nowotarskiej lecznicy.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 04-02-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4651 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE