X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 214
Dom zasiedlony do ostatniej chwili - już w rozbiórce
Dom zasiedlony do ostatniej chwili - już w rozbiórce
fot. Anna Szopińska

O miesiąc opóźniła się budowa 500 metrów drogi - łącznika między ul. Waksmundzką a Kowaniec, fragmentu przyszłej obwodnicy wschodniej Nowego Targu - z powodu oporu wywłaszczonego właściciela jednego z budynków przeznaczonych do rozbiórki.

Rozbiórkę rozpoczęto dopiero teraz - już w trybie przymusowym. Nie wstrzymało to jednak prac przy budowie mostu, które postępują bardzo szybko.

Cała ta inwestycja - realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj" - jest jedną z pierwszych na Podhalu, które testują drogową "spec-ustawę" jedną z najkosztowniejszych tego roku w mieście. Przy okazji wyszło trochę spornych kwestii - m.in. kto ma pokrywać koszt operatów szacunkowych: miasto czy starostwo? Przy stosowaniu spec-ustawy jednostka samorządu terytorialnego staje się właścicielem gruntu w momencie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej. Obowiązuje jednak cała procedura odszkodowawcza, włącznie z wyceną biegłego.

Łącznik w większości wytyczono po terenach nie zabudowanych, jednak na jego trasie znalazły się dwa parterowe domy przy ul. Waksmundzkiej. I wyburzeń nie udało się uniknąć.

Właściciele gruntów zostali wypłaceni już dość dawno i nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Miasto też nie zakwestionowało żadnej z wycen rzeczoznawcy i bez zwłoki wypłaciło te odszkodowania. Właścicielom przeznaczonych do wyburzenia domów trzeba było natomiast zapewnić zastępcze lokum z zasobów komunalnych. W obu przypadkach miasto to uczyniło. O ile jeden z właścicieli wyprowadził się odpowiednio wcześniej, tak drugi cały czas nie opuszczał domu mimo, że podpisał umowę najmu na zaoferowany mu przez miasto lokal w jednym z bloków przy ul. Kopernika. Ponieważ miał gołębnik - miasto zapewniło mu też działkę na mieszkanie dla ptaków. Odszkodowania jednak nie mógł jeszcze odebrać, gdyż posesja z domem nie podległy na razie podziałowi spadkowemu i nie miał tam swojej wydzielonej części. Biorąc pod uwagę wartość nieruchomości - według prognoz miasta suma z odszkodowania "z okopką" starczyłaby mu na wykup mieszkania w bloku. Ale być może postępowanie spadkowe ujawni jeszcze innych spadkobierców.

W każdym razie oporny posesor do ostatniej chwili nie opuszczał domu, wynajmując adwokatów. Cierpliwość wykonawców, którzy nadrabiają czas stracony skutkiem powodziowych incydentów i o miesiąc późniejszego niż zakładał harmonogram przekazaniem im terenu - tymczasem się skończyła. Przystąpiono do rozbiórki spornego domu zaczynając od gołębnika.

Teraz powstają już filary mostu na Czarnym Dunajcu i wykonywana jest podbudowa przyszłej drogi. Deklaracje wykonawcy, który ma na ten rok do "przerobienia" ok. 10 milionów zł (przy koszcie całej inwestycji w granicach 21 milionów), są bardzo optymistyczne, jeśli chodzi o planowany efekt.

500-metrowy łącznik między ul. Waksmundzką a Kowańcem oraz most na pewno odciążą nieco centrum miasta z ruchu tranzytowego, ale prawdziwego sensu nabiorą dopiero, gdy nad szpitalem powstanie dalsza część wschodniej obwodnicy, włączona w "zakopiankę". To wszakże odległa perspektywa.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 27-08-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2919 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE