RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80
Dla kogo lepszy guz, a dla kogo tłuszczak?
Dla kogo lepszy guz, a dla kogo tłuszczak?
fot. Halina Kraczyńska

Podhalańskie szpitale uważają, dyktatura Narodowego Funduszu Zdrowia zaczyna szkodzić pacjentom. Coraz częściej obydwie strony spotykają się w sądach.

Jestem   zbulwersowany "zaurzędniczeniem", jakie nastąpiło w naszej służbie zdrowia - podkreśla Maciej Fraczek, dyrektor administracyjny Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem. - Nie może tak być, aby urzędnik decydował o kwalifikacji choroby. Według niego urzędniczy absurd osiągnął apogeum. Potwierdza to przykład naszej bohaterki.

- Przeszłam w nowotarskim szpitalu niegroźną operację usu­nięcia tłuszczaka - opowiada pani Anna z Zakopanego (imię zmienione na życzenie pacjentki). -Badanie USG i u onkologa wy­kluczyły guza. Proszę sobie wy­obrazić, w jakim byłam szoku, gdy po zabiegu zobaczyłam wpis „guz piersi". Dopiero po tygo­dniu podczas konsultacji lekarz wyjaśnił mi, że wpisano guz, bo gdyby lekarze napisali „tłuszczak", NFZ potraktowałby to jako zabieg kosmetyczny i nie zapłaciłby za niego szpitalowi.

Takie absurdy, jak tłumaczą w szpitalach, są na porządku dziennym.

Dyrektor zakopiań­skiego szpitala płucnego, któ­remu Fundusz nie zapłacił ponad 3 miliony złotych za nadwykonania za ubiegły rok, zapowiadał, że odda sprawę do sądu, jeżeli NFZ nie zapłaci. Spór dotyczył m.in. tych zabie­gów, gdzie było podejrzenie no­wotworu, a po operacji diagnoza się nie potwierdzała, bo guz był np. niezłośliwy.

-NFZ uważa to za naszą fanaberię, podejrzewa, że chcemy wyłudzić od biednego Funduszu pieniądze na te zabiegi że za dużo ludzi leczymy! – skitował taką politykę NFZ Mardn Zieliński, dyrektor szpitala płucnego. NFZ podał zakopiańską kli­nikę do prokuratury, bo jego zdaniem    wyłudziła pieniądze na niektóre zabiegi, których nie mógł a wykonywać. - Umorzyli­śmy sprawę, bo naszym zdaniem zarzuty NFZ nie potwierdziły się.

Ustaliliśmy, że zabiegi były wykonywań e. Fundusz zbyt for­malnie do tego podchodzi-pod­sumował Artur Szmyd, prokura­tor rejonowy w Nowym Sączu. Ale najprawdopodobniej strony i tak spotkają się w sądzie. -Nam NFZ za nadwykonania za 2009 rok nie zapłacił ponad milion złotych i zapewniam, że będę walczył, nawet przed są­dem, by te pieniądze odzyskać. Bo ich brak oznacza wydłużenie się kolejek-tłumaczy dyrektor Fraczek. Dodaje, że wiele kon­fliktów kliniki z Funduszem wy­nika z tego, że urzędnicy w NFZ nie rozumieją, iż zagrożenie zdrowia jest tak samo ważne jak zagrożenie życia.

-  Jak mamy wytłumaczyć 15-letniej dziewczynce, że może żyć z garbem lub krótszą nogą? -pyta Pączek.- No, ale urzędnicy z NFZ uważają, że taka operacja nie ratuje jej życia. Pewnie zdaniem urzędników z NFZ byłby to zabieg kosme­tyczny... Małopolski oddział NFZ podkreśla, że problem jak zwykle stanowią pieniądze. –Zdarza się że szpitale zarzucają nam iż zza biurka  decydujemy o życiu, jed­nak wynika to ze specyfiki insty­tucji, jaką jest NFZ- zaznacza Jo­lanta Pulchna, rzecznik mało­polskiego NFZ. Fundusz musi dbać o jasny i sprawiedliwy prze­pływ publicznych pieniędzy.

- Nie jest to urzędniczy upór - zapewnia. - Chcielibyśmy sfi­nansować wszystkie nadwyko­nania, skrócić kolejki i podnieść jakość leczenia, lecz mamy tyle pieniędzy, ile mamy, i musimy dokonywać wyborów. Według niej spory między NFZ a szpitalami mogą się jeszcze zaostrzyć, albowiem ubiegły rok pod względem finansowym nie był dobry. Obecny wcale nie zapowiada się lepiej.

(Halina Kraczyńska)

Print Informacja z dnia 21-04-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2669 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE