X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Na Białym most, na Czarnym most, pomiędzy - obwodnica

O konieczności tej inwestycji mówiło się w Nowym Targu tak długo, jak miasto przeżywa komunikacyjne zatory przy wzmożonym ruchu. Chodzi o południowo-wschodnią obwodnicę miasta i puszczenie tranzytu bokiem, już nie przez centrum.

Perspektywa zbudowania obwodnicy jest coraz bliższa, choć ma ona dwóch inwestorów. Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla "łącznika" między "zakopianką" a drogą krajową na Jurgów i Bukowinę Tatrzańską. Miasto wybiera właśnie wykonawcę mostu na Czarnym Dunajcu i kawałka drogi między ul. Waksmundzką a Kowańcem.

Ta część obwodnicy, dla której inwestorem jest Generalna Dyrekcja, biegłaby od "zakopianki", czyli od południowych granic miasta, brzegiem Białego Dunajca, między lotniskiem a przyszłym cmentarzem komunalnym, wpadając w drogę krajową na Jurgów mniej więcej na wysokości firmy "IB". Most na Białym Dunajcu budowany byłby poniżej wznoszonej właśnie kładki. Tzw. łącznik ma też pełnić rolę drogi dojazdowej do lotniska (planowanego w przyszłości jako pasażerskie dla małego ruchu). Tranzytowy ruch w kierunku Bialki, Bukowiny, Jurgowa, także Szczawnicy i Sącza byłby puszczony właśnie tędy, już nie przeciążoną do granic możliwości ul. Szaflarską.

- Między miastem a Generalną Dyrekcją będą prowadzone rozmowy i uzgodnienia, jak by to "grało" z przedłużeniem ul. Sikorskiego i gdzie wypadłoby skrzyżowanie z ul. Szaflarską - mówi wiceburmistrz Nowego Targu, Jan Kolasa. - Ale to dopiero na etapie koncepcji.

Dokumentacja projektowa jest Generalnej Dyrekcji potrzebna do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) na budowę "łącznika". Wykonawcą dokumentacji będzie Konsorcjum Drogowo-Ekologiczne, w skład którego wchodzą: Biuro Konsultingowe Ochrony Środowiska "EKOSYSTEM ŚLĄSK" z Mysłowic oraz Projektowanie Konstrukcyjno-Inżynieryjne Bronisław Warluga z Rudy Śląskiej. Wartość kontraktu to 481.900 zł brutto. Termin ukończenia - styczeń 2011.

22 miesiące podzielone są na różne etapy prac. W marcu 2010 roku projektanci powinni opracować STEŚ II. Po 14 miesiącach od podpisania umowy ma być gotowy raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz wszyst kie pozostałe materiały niezbędne do złożenia wniosku. GDDKiA przewiduje, że po 8 miesiącach od złożenia wniosku, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zostanie wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Nowy Targ swoją inwestycję (droga między ul. Waksmundzką a Kowaniec i most na Czarnym Dunajcu) sfinalizuje wcześniej, bo do 2011 roku, w trybie spec-ustawy (choć jeszcze nie operatu szacunkowego do wykupu gruntów na tzw. Bałęzowym). Byłby to jednak dopiero fragment południowo-wschodniej obwodnicy. Do całkowitego przekierowania tranzytu (również na Kraków) potrzebne są kolejne odcinki wschodniej obwodnicy: między al. Tysiąclecia a ul. Waksmundzką (z przeniesieniem targowicy w docelowe miejsce, pod skarpę Lotniska, na prawym brzegu Białego Dunajca) i łuk poza szpitalem wchodzący w "zakopiankę". Fragment biegnący przez dzisiejszą targowicę jest umieszczony w wieloletnim planie inwestycyjnym - wszystko zależy od tego, kiedy w budżecie znajdą się pieniądze na tę inwestycję.

ANNA SZOPIŃSKA

Print Informacja z dnia 07-04-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3959 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE