X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 87
Podwyżki z dyskusjami

Dyskusje i dylematy towarzyszyły przyznawaniu przez Radę Powiatu Nowotarskiego podwyżki dla starosty Krzysztofa Fabera oraz diet radnych. Radni dyskutowali jednak nie o tym, czy podwyżkę dać czy nie. Ważniejszą kwestią było, by media podawały zarobki starosty netto. Kwota brutto, znacznie wyższa, może bowiem niepotrzebnie denerwować obywateli. Inną ważną dla radnych sprawą było, w jaki sposób usprawiedliwiać swoje wcześniejsze wyjścia z sesji, by nie stracić części diety.

Zdaniem niektórych radnych zbyt restrykcyjne podchodzenie do nieobecności na sesji będzie niekorzystne. Proponowali, by za nieusprawiedliwioną nieobecność na sesji bądź jej nieusprawiedliwione wcześniejsze opuszczenie "obciąć" radnemu nie 30 proc. diety (jak w projekcie uchwały), a 10 proc. Dyskutowano też o tym, co to znaczy "usprawiedliwione opuszczenie sesji". Czy wystarczy powiedzieć przewodniczącemu rady opuszczając salę "brzuch mnie boli"?

Radny Józef Szperlak chciał także wiedzieć, kto usprawiedliwi nieobecność przewodniczącego rady, gdy ten, wycieńczony prowadzeniem obrad, zechce opuścić salę. Jedynie radni Jan Lasyk i Adam Jurek stwierdzili, iż żadne podwyżki diet nie są potrzebne, bo są one wystarczająco wysokie.

Po długotrwałych dyskusjach rada głosowała najpierw trzy propozycje poprawek do projektu uchwały. Według pierwszej z nich, zgłoszonej przez radnego Jana Lasyka, wysokość diet miałaby pozostać niezmieniona. Zgodnie z drugą poprawką paragraf trzeci, w którym zapisane jest, iż nieusprawiedliwione opuszczenie przez radnego posiedzenia rady, komisji, zarządu (odnotowane w protokole) jest podstawą do potrącenia 30 proc. przysługującej mu zryczałtowanej diety, miałby zostać skreślony. Według trzeciej poprawki radni za nieusprawiedliwioną nieobecność mieliby dostawać o 10, a nie o 30 procent mniej pieniędzy. Żadna z poprawek nie przeszła i ostatecznie głosowany był pierwotny projekt uchwały. Radni przegłosowali podwyżki diet.

- Nie może być tak, by wynagrodzenie starosty nowotarskiego było niższe niż wynagrodzenie starosty powiatu sąsiedniego, który jest o połowę mniejszy i ma o połowę mniej problemów - stwierdził przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak rozpoczynając dyskusję nad projektem uchwały w sprawie podwyżki pensji starosty. - Więcej zarabia także burmistrz Nowego Targu oraz starosta powiatu limanowskiego - dodał. Zarobki nie były podwyższane i najwyższy czas, by to zrobić w połowie kadencji, chociażby ze względu na inflację - taka jest oficjalna przyczyna wniesienia pod obrady radnych projektu uchwały.

- Przewodniczący rady powinien zmobilizować prasę, żeby pisała, że starosta dostaje na rękę 7 tys. zł netto, a nie 12 tys. zł brutto, bo ludzie słysząc o takich kwotach denerwują się - mówił radny Antoni Rapacz. - To prawda, że po rozliczeniu podatku starosta zarabia ok. 7 tysięcy zł - mówi przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak, który podkreślił, że włodarz powiatu pracuje czasem 24 godziny na dobę, a czasem nawet 25. Dodał, że podawanie kwot brutto faktycznie może wywoływać niepotrzebne niepokoje. Z kolei wicestarosta Maciej Jachymiak zwrócił się do radnych, by z podobnymi apelami do mediów nie występowali, gdyż przyniosą one efekt wręcz odwrotny, ponieważ sensacyjność w zawodzie dziennikarza będzie zawsze ważniejsza niż rzetelność. - I tak nie są najgorsi - ocenił lokalnych dziennikarzy wicestarosta. Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Maria Ligęza zaproponowała z kolei, by prasa podawała zarobki netto, a obok, w nawiasie - brutto.

Uchwała dotycząca podwyższenia zarobków starosty została ostatecznie pozytywnie zaopiniowana przez komisję budżetową oraz kluby radnych i przegłosowana.

(AGN)

Dotychczasowe zasadnicze wynagrodzenie starosty powiatu nowotarskiego Krzysztofa Fabera wynosiło 5200 zł. Po zmianie pensja zasadnicza starosty wynosić będzie 6100 zł. Dodatek funkcyjny wzrósł z 1920 zł do 1970 zł. Po podwyżce wynagrodzenia zasadniczego wzrosły również dodatki: za wysługę lat i specjalny. Wynoszą one teraz 1220 zł (za wysługę lat) oraz 3060 zł (dodatek specjalny). W sumie starosta po podwyżce zarabiać będzie 12 350 zł.

Miesięczna dieta nieetatowego członka zarządu oraz przewodniczącego Rady Powiatu wzrosła z 1987 zł do 2172 zł, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu - z 1112 zł do 1298 zł, przewodniczących komisji - z 1006 zł do 1192 zł, pozostałych radnych - z 927 zł do 1112 zł. Podane zostały kwoty brutto.

Print Informacja z dnia 01-09-2008, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1991 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE